NOWE KINO TURECKIE WYGRYWA TOFIFEST

Kameralny, nieśpieszny film tureckiej reżyserki Pelin Esmer 10 do 11 zdobył Grand Prix Złotego Anioła tegorocznego Tofifest. Międzynarodowe Jury za najlepszego reżysera uznało Rumuna Bobby Paunescu. W konkursie krótkich metraży SHORTCUT zwyciężyła po raz pierwszy Polka Kasia Klimkiewicz i jej Hanoi Warszawa. Konkurs Polski FROM POLAND wygrał Dom Zły Wojciecha Smarzowskiego. Ulubionym filmem publiczności niepokornego Tofifest okazała się być gruzińska Felicita.

Blisko 200 projekcji, sześć dni, 5 ekranów, 23 pasma artystyczno filmowe, tysiące widzów. Wśród gości Shirin Neshat, Julia Jentsch, Bogusław Linda, Robert Gliński, Wojciech Smarzowski, Levan Koguashvili, Razvan Radulescu, Eryk Lubos, Anna Polony, Alvaro Pastor, Wojciech Marczewski i wielu innych. Najciekawszy koncert polskiej piosenki filmowej ostatnich lat z Dezerterem i O.S.T.R. w rolach głównych. Mistyczny, filmowy Instytut B61, tygodniowe kreatywne warsztaty dla dzieci Filmogranie i tak dalej. Odbywający się pod hasłem Bo każdy ma w sobie bunt Tofifest 2010 dobiegł końca.

Najważniejszym konkursem festiwalu był ON AIR prezentujący pierwsze i drugie filmy reżyserów z całego świata.
Grand Prix - Złotego Anioła Tofifest 2010 otrzymał turecki 10 DO 11 [11e 10 kala, prod. Turcja, koprod. Niemcy / Francja, 2009]. Na Tofifest odbyła się polska premiera tego fabularnego debiutu cenionej i nagradzanej w świecie tureckiej dokumentalistki Pelin ESMER. Nagrodę w wysokości 5000 euro ufundował Marszałek Województwa Kujawsko - Pomorskiego Piotr Całbecki. Film to rozgrywana na tle wielkiego Istambułu historia zapalonego kolekcjonera Mithata i dozorcy budynku o imieniu Ali. Krytyk Variety pisał: Intymny portret 83-letni mężczyzny [...] który jest zaskakująco uroczy. Skromny quasi-dokumentalny hołd zarówno dla dziadka reżyserki, jak i dla Stambułu, wokół którego wędruje cała opowieść". Mowa o dziadku, gdyż reżyserka zbudowała postać Mithata w oparciu o życiorys Mithata Esmera jej własnego dziadka, który dodatkowo zagrał w filmie rolę starego kolekcjonera.

Srebrny Anioł i tytuł Najlepszego Reżysera otrzymał Rumun BOBBY PAUNESCU za film FRANCESCA. To film poruszający problem imigracji zarobkowej z krajów Wschodu Europy na Zachód. Tytułowa, Francesca ma 30 lat i pracuje jako nauczycielka w przedszkolu w Bukareszcie. Jej rodzice rozeszli się wiele lat temu i obecnie mieszka ze swoją matką, Aną. Francesca chciałaby wyjechać do Włoch do pracy. Szybko jednak zaczyna rozumieć, że może ją to zbyt wiele kosztować. Nagrodę w wysokości 5000 euro ufundowała dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz

Pozaregulaminowo Jury przyznało jeszcze dwa wyróżnienia. Specjalne wyróżnienie za wybitną kreację aktorską trafiło do ORSOLYI TOTH z Węgier, za rolę filmie KOBIETY BEZ MĘŻCZYZN / WOMAN WITHOUT MEN, w reż. Shirin NESHAT


Drugie wyróżnienie przyznano ALTIPLANO duetu Peter Brosens i Jessica Woodworths. To "Potężny, wzniosły, piękny wizualnie film jak pisał o nim krytyk francuskiego Le Soir. To historia dwóch kobiet Europejskiej fotograficzki i peruwiańskiej wieśniaczki, których losy przetną się w niespodziewanym momencie.
W skład międzynarodowego Jury ON AIR weszli: hiszpański reżyser głośnego Yo, Tambien!/Ja też Alvaro Pastor, współtwórca programu holenderskiego festiwalu w Rotterdamie Rik Vermeulen, wywodząca się z Torunia aktorka Olga Bołądź, znany dokumentalista Jacek Bławut oraz filmoznawca i współtwórca magazynu Ha!Art Piotr Marecki.


Złoty Anioł trafił też do zwycięzcy Międzynarodowego Konkursu Krótkometrażowego SHORTCUT. Jury postanowiło przyznać nagrodę Polce, Katarzynie Klimkiewicz za HANOI WARSZAWA [Hanoi-Warsaw, Polska 2009]. To film o młodej Wietnamce, która przedostaje się do Polski przez zieloną granicę. W Warszawie czeka na nią narzeczony, lepsze życie, spełnienie marzeń. Podróż Mai Anh przez Polskę to podróż przez piekło upokorzeń i przemocy. Jury doceniło to, że "młody reżyser w sposób delikatny i dojrzały opowiedziała przejmującą historię drogi dwójki Wietnamczyków do ich warszawskiej ziemi obiecanej".Jury przyznało też specjalne wyróżnienie filmowi dokumentalnemu ,,MARYSINA POLANA" w reżyserii Grzegorza Zaricznego za ciepłą opowieść o męskiej przyjaźni.

Jury krótkometrażowe tworzyli: aktorka Małgorzata Buczkowska, dokumentalista Paweł Łoziński oraz reżyser Dawid Marcinkowski.


Konkurs Polski FROM POLAND to domena widzów. Oni decydują w swoim głosowaniu jaki polski obraz najbardziej przypadł im do gustu. W tym roku wyróżnienie to trafiło do filmu DOM ZŁY. Nagrodę odebrał reżyser Wojciech Smarzowski.

Specjalnego Złotego Anioła za Niepokorność Twórczą odebrał Bogusław Linda, jeden z najbardziej utytułowanych polskich aktorów.

Tofifest przyznał także swoje tradycyjne FLISAKI - specjalne nagrody dla najciekawszych twórców związanych z regionem Kujawsko Pomorskim. Fundatorem nagród od ich powstania jest prezydent Torunia Michał Zaleski. Są one najstarszym wyróżnieniem dla kina regionalnego na polskich festiwalach. W tym roku Flisaki powędrowały do torunianki Olgi Bołądź [Skrzydlate świnie, Piksele], jurorki tegorocznego festiwalu oraz Marcina Gładycha, cenionego fotografika, od kilku lat produkującego w Toruniu filmy niezależne. Jego ostatnim dziełem jest właśnie montowany film Hakerzy wolności o pierwszych hakerach z toruńskiej Solidarności, którzy włamali się w 1985 na fale komunistycznego Dziennika TV.

Nagrodę publiczności festiwalowej na najpopularniejszy film Tofifest zdobył gruziński obraz FELICITA. Była to polska premiera wyreżyserowanego przez Salome Aleksi obrazu, w którym reżyserka opowiada o Gruzince pracującej we Włoszech. Tamara opiekuje się wiekową damą. Praca pozwala jej zaoszczędzić trochę pieniędzy by wspierać dzieci, które żyją z ojcem w małej wiosce w Gruzji. Jej mąż nagle umiera w wypadku samochodowym, a Tamara będąca we Włoszech nielegalnie, nie może wyjechać z tego kraju. Nie mogąc uczestniczyć w pogrzebie decyduje się wziąć w nim udział za pomocą telefonu komórkowego.

Ostatnią jest Nagroda Krytyki im. Zygmunta Kałużyńskiego. Niepokorny Tofifest przyznaje trofeum honorującego tego najbardziej kontrowersyjnego krytyka polskiego od 2006 roku, za zgodą spadkobiercy, znanego filmoznawcy Tomasza Raczka. W tym roku jury uznało, że należy się ona dla FIRST OF ALL. FELICIA. Nagrodę odebrał duet reżyserski Razvan RADULESCU i Mellisa de RAAF.

Kolejny Tofifest za rok w dniach 24 czerwca- 1 lipca 2011.
Do zobaczenia w Toruniu.
Bo każdy ma sobie bunt!

***
Nagrody TOFIFEST 2010


Międzynarodowy Filmów Fabularnych ON AIR
* Grand Prix Festiwalu Złoty Anioł
10 DO 11 / 11e 10 KALA, reż. Pelin ESMER, [Turcja, Niemcy, Francja]

* Srebrny Anioł za Najlepszą Reżyserię
BOBBY PAUNESCU, Rumunia, za reżyserię filmu FRANCESCA

Międzynarodowy Filmów Fabularnych ON AIR



Wyróżnienia
* Specjalne wyróżnienie za wybitną kreację aktorską
ORSOLYIA TOTH, Węgry, za rolę filmie KOBIETY BEZ MĘŻCZYZN / WOMAN WITHOUT MEN, reż. Shirin NESHAT

* Wyróżnienie Jury
ALTIPLANO [Belgia/Niemcy/Holandia], reż. Peter BROSSENS i Jessica WOODWORTH


Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych SHORTCUT
* Złoty Anioł Tofifest
HANOI - WARSZAWA, reż. Katarzyna KLIMKIEWICZ, Polska


* Wyróżnienie specjalne
MARYSINA POLANA, reż. Grzegorz ZARICZNY, Polska


Nagroda Główna w Konkursie Polskim FROM POLAND

* DOM ZŁY, reż. Wojciech SMARZOWSKI, Polska
Specjalny Złoty Anioł TOFIFEST za Niepokorność Twórczą

Bogusław LINDA, aktor i reżyser


Nagroda Krytyki im. Zygmunta Kałużyńskiego
FIRST of ALL. FELICIA
, Rumunia, reż. Razvan RADULESCU i Mellisa de RAAF!

FLISAK TOFIFEST

Nagroda Prezydenta Torunia dla filmowca związanego z regionem kujawsko pomorskim

Olga BOŁĄDŹ, aktorka [PIKSELE, SKRZYDLATE ŚWINIE]

Marcin GŁADYCH, reżyser [HAKERZY WOLNOŚCI].

Komentarze

  1. A w internetowym głosowaniu na Filmasterze najwyżej "Z" Gavrasa, a z polskich filmów "Różyczka": http://filmaster.pl/rankingi/?year_from=&year_to=&related_director=&related_actor=&tags=tofifest8&popularity=3

    Wśród konkursowych natomiast najlepiej wypadły Kobiety bez mężczyzn i Altiplano.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz