Filmowe Wydarzenie Roku cz.1: Piotr Głowacki, Sufferrosa, toruńska wiosna filmowa.

Kujawsko - Pomorskie Filmowe Wydarzenie Roku 2011 to plebiscyt – zabawa, ale mająca poważne podstawy. Wydarzenie Roku wybieramy już trzeci raz. Za każdym razem przyświeca nam jeden cel – aby w ten sposób dawać znak filmowcom lokalnym oraz tym związanym z naszym regionem, że nie są sami, że widzimy ich pracę i doceniamy efekty. 

To naturalna kontynuacja drogi jaką idzie festiwal Tofifest. Bo plebiscyt to „dziecko” prowadzonej od powstania Tofi, inicjatywy promocji kina lokalnego pt. „Lokalizacje”. Nikt tak jak my nie zna tajników kina związanego z kujawsko-pomorskim, dlatego listę nominacji budujemy na podstawie danych zbieranych systematycznie, przez cały rok, dla prowadzonego przez Tofi, jedynego w kraju (!) bloga filmowego koncentrującego się na kinie konkretnego regionu – czyli TofiBloga

A to nominacje za ubiegły rok:
  • Rok Piotra Głowackiego.
  • Toruńska "wiosna filmowa” – cały Toruń kręci.
  • "Sufferossa" nominowana do internetowego Oscara’2011.
  • Jim Sheridan z niepokornym Złotym Aniołem.
  • Złoty Lew aktorski dla Gąsiorowskiej.
  • „Stolik filmowy” na Bydgoskim Kongresie Kultury.
  • Premiera "Hakawati" Marcina Sautera.
  • Cybulski dla Romy, Magdy i Kuby.
  • Jakub Gierszał - Shooting Star.
  • Animacja „Paths of hate” Damiana Nenowa na krótkiej liście nominacji do Oscara.
  • Nominacja dodatkowa: Koloroffon i Krzysiek Nowicki atakują.
Rok Piotra Głowackiego.
Piotr Głowacki, aktor który swoją ekranową przygodę zaczynał w toruńskim Studio P., rok 2011 może zaliczyć do wyjątkowo udanych. Na ekrany weszły filmy, w których zagrał ważne i dobre role: u Agnieszki Holland w „In Darkness”, u Waldemara Krzystka w „80 milionów”, u Jerzego Hoffmana w „Bitwie warszawskiej”, u Jana Komasy w „Sali samobójców”. A do tego w serialach „1920” Macieja Migasa i „Instynkt” Patryka Vegi. A w styczniu 2012 zaczyna kręcić film w Toruniu!



Toruńska "wiosna filmowa” – cały Toruń kręci. 
Le Kolektiff Negative pokazuje pełnometrażowy „Zakazany owoc nr 6”, Marcin Gładych kręci „Panoptikon”, Marcel Woźniak „Caisse”, a Ryszard Kruk „Homo musicus”. Sebastian Płocharski zastanawia się nad „4na5”, zaś filmoznawca Radek Osiński realizuje film edukacyjny o kinie robionym w Toruniu. Cały Toruń kręci!



"Sufferossa" nominowana do internetowego Oscara’2011.
Film Dawida Marcinkowskiego, reżysera wywodzącego się z Torunia, w rok po premierze nadal święci sukcesy. Został nominowany w kategorii Online Film& Video do Webby Awards, zwanych Internetowymi Oskarami. Wygrał też festiwal w Stuttgarcie.

Sufferrosa 2011 from dawidmarcinkowski on Vimeo.

Komentarze

  1. Jarku, blagam Cie, Piotr nic nie mial wspolnego ze Studiem P, sprawdz w wikipedii :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz