Oscary 2017 - oto nominowane filmy

"Moonlight"
Na Tofifest Blog dzisiaj trailery wszystkich filmów nominowanych do tytułu najlepszego obrazu roku. Kto wygra, dowiemy się w nocy z 26 na 27 lutego.


"Moonlight", Reżyseria: Barry Jenkins, USA



Ponadczasowa opowieść o relacjach międzyludzkich i odkrywaniu siebie. "Moonlight" jest opowieścią o dorastaniu ubogiego, czarnego chłopca. Dorasta on w jednej z niebezpieczniejszych dzielnic Miami i stara się znaleźć swoje miejsce w świecie. Handel narkotykami na ich osiedlu kontroluje Juan (Mahershala Ali), który staje się swego rodzaju zastępczym ojcem Chirona. Czysty i widny dom, w którym Juan mieszka ze swoją dziewczyną Teresą (Janelle Monáe) staje się dla chłopca oazą stabilności, miejscem gorących posiłków, świeżej pościeli i swobodnych rozmów. Drugim, równie bolesnym i skomplikowanym motywem przewodnim, jest związek Chirona z jego matką, Paulą (Naomie Harris), która stacza się w wyniszczający nałóg narkotykowy, których dostarcza jej Juan.

"Manchester by the Sea", Reżyseria: Kenneth Lonergan, USA



Lee Chandler (Casey Affleck) prowadzi dosyć monotonne i samotne życie pracując jako dozorca w Bostonie. Codzienną rutynę przerywa nagła śmierć jego starszego brata Joe’go (Kyle Chandler). Zaskoczony wiadomością, że brat powierzył mu opiekę nad swoim synem Patrickiem (Lucas Hedges), Lee rzuca wszystko i wraca w rodzinne okolice, do niewielkiego rybackiego miasteczka Manchester-by-the-Sea. Mężczyzna musi zająć się osieroconym nastoletnim bratankiem i zmierzyć się z wydarzeniami z przeszłości, które sprawiły, że rozstał się z żoną – Randi (Michelle Williams) i opuścił miasteczko, w którym wyrastał.

"La La Land", reż. Damien Chazelle, USA



Romantyczna komedia z dwójką najgorętszych młodych aktorów Hollywood – Emmą Stone i Ryanem Goslingiem. Reżyser obsypanego nagrodami „Whiplash” tym razem przedstawia muzyczną opowieść w znacznie lżejszym tonie. Na tle kolorowego i tętniącego życiem Los Angeles rozgrywa się romantyczna historia dwojga marzycieli – Sebastiana i Mii, którzy próbują zrealizować swoje sny o karierze w show-businessie. Mia jest początkującą aktorką, która w oczekiwaniu na szansę pracuje jako kelnerka. Sebastian to muzyk jazzowy, który zamiast nagrywać płyty, gra do kotleta w podrzędnej knajpce. Gdy drogi tych dwojga przetną się, połączy ich wspólne pragnienie, by zacząć wreszcie robić to co kochają. Miłość dodaje im sił, ale gdy kariery zaczynają się wreszcie układać, coraz mniej jest czasu i sił dla siebie nawzajem. Czy uda im się ocalić uczucie, nie rezygnując z marzeń?

"Lion. Droga do domu", Reżyseria: Garth Davis



„Lion. Droga do domu” to poruszający, pełen emocji i niezwykłej energii film producentów nagrodzonego Oscarem „Jak zostać królem”. W obsadzie fenomenalny Dev Patel („Slumdog. Milioner z ulicy”), Rooney Mara („Dziewczyna z tatuażem”) oraz Nicole Kidman („Grace księżna Monako”). Film zainspirowany prawdziwą historią o nadzwyczajnej odwadze i wielkiej sile miłości. Pięcioletni chłopiec gubi się na ulicach Kalkuty, tysiące kilometrów od domu. Napotkanym ludziom nie jest w stanie powiedzieć wiele. Nie zna swojego nazwiska ani adresu. Zdany wyłącznie na siebie, musi stawić czoło zagrożeniom czyhającym na ulicach wielomilionowego miasta. W najmniej oczekiwanym momencie jego los odmienia para Australijczyków. 25 lat później, już jako mężczyzna wspierany przez ukochaną, wyrusza na poszukiwanie utraconego domu i rodziny. Mimo wielkiej determinacji, posiada zaledwie strzępy wspomnień, które mogą doprowadzić go do celu.

"Ukryte działania", Reżyseria: Theodore Melfi, USA



Wyróżniona 3 nominacjami do Oscarów – w tym za najlepszy film roku – niezwykła, nieznana do tej pory prawdziwa historia trzech błyskotliwych kobiet afro-amerykańskiego pochodzenia, które na przełomie lat 50. i 60. XX wieku podjęły pracę dla NASA. Pokonując niewyobrażalne przeszkody społeczne i obyczajowe, pomogły wysłać w kosmos pierwszego Amerykanina, astronautę Johna Glenna, inicjując tym samym kosmiczny wyścig między światowymi mocarstwami. Reżyseria: Ted Melfi (”Mów mi Vincent”). W rolach głównych: nominowana do Oscara Taraji P. Henson (”Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”), nagrodzona Oscarem Octavia Spencer (”Służące”), Janelle Monáe (”Moonlight”), Kirsten Dunst (”Spider-Man”), Jim Parsons (serial TV ”Teoria wielkiego podrywu”), nominowany do Oscara Mahershala Ali (”Moonlight”) i nagrodzony Oscarem Kevin Costner (”Tańczący z wilkami”).

"Aż do piekła", Reżyseria: David Mackenzie, USA



Twórca SICARIO przedstawia AŻ DO PIEKŁA - jeden z najlepiej ocenianych filmów ostatnich lat! W kinach od 2 września. Wielokrotnie nagradzany reżyser David Mackenzie („Obłąkana miłość”, „Młody Adam”) oraz Taylor Sheridan – autor scenariusza do hitu „Sicario”, przedstawiają jeden z najlepiej ocenianych filmów sensacyjnych ostatnich lat. „Aż do piekła” (100% pozytywnych recenzji w serwisie Rottentomatoes i średnia ocen 82/100 w Metacritic), to nowoczesne kino kryminalne, którego akcja rozgrywa się na zachodzie Teksasu – w miejscach, gdzie rządzą przemoc i bezprawie. W gwiazdorskiej obsadzie filmu, znaleźli się, m.in. zdobywca Oscara – Jeff Bridges („Iron Man”, „Prawdziwe męstwo”), Chris Pine („Star Trek”, „Niepowstrzymany”) oraz Ben Foster („3:10 do Yumy”, „Warcraft: Początek”). Muzykę do produkcji napisali członkowie grupy Nick Cave and the Bad Seeds – Nick Cave i Warren Ellis. A kostiumy bohaterów są dziełem Polki, Małgosi Turzańskiej, mającej na koncie m.in. pracę przy serialowym hicie Netflix – „Stranger Things”. Światowa premiera „Aż do piekła” odbyła się w ramach 69. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie film spotkał się z doskonałym przyjęciem. Dwaj bracia – Toby (Chris Pine) – zdesperowany ojciec, szukający lepszego życia dla syna oraz Tanner (Ben Foster), były skazaniec z wybuchowym charakterem, postanawiają okraść oddział banku, który skonfiskował ich zadłużoną, rodzinną ziemię. Napad udaje się, jednak sprawy szybko wymykają się spod kontroli. W pościg za braćmi wyrusza Marcus (Jeff Bridges), nieustępliwy Strażnik Teksasu, szukający ostatnich chwil sławy przed przejściem na emeryturę. Mimo policyjnej obławy, Toby i Tanner, skuszeni wizją szybkiego zysku, decydują się na kolejny wielki skok. Konfrontacja braci z zawziętym stróżem prawa wydaje się nieunikniona.

"Przełęcz ocalonych", Reżyseria: Mel Gibson, USA



Zdobywca dwóch Oscarów, jeden z największych gwiazdorów w historii kina, reżyser „Pasji” i „Braveheart” przedstawia opowieść o tym, że wielka odwaga rodzi się w sumieniu. Autentyczna historia człowieka, który stał się bohaterem jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej mimo, iż odmówił noszenia broni. Schyłek drugiej wojny światowej. Armia amerykańska toczy ciężkie walki z Japończykami o każdy skrawek lądu na Pacyfiku. Strategicznym celem jest wyspa Okinawa, której zdobycie może oznaczać ostateczną klęskę Japonii. Wśród setek tysięcy amerykańskich żołnierzy trafia tu Desmond T. Doss, sanitariusz, który ze względu na wyznawaną religię odmówił noszenia broni. Traktowany z nieufnością, oskarżany o tchórzostwo, wkrótce udowodni jak bardzo się wobec niego mylono. Podczas najcięższych starć, wielokrotnie ryzykując życiem, wydostaje z ognia walki ponad 70 rannych żołnierzy. Tak rodzi się legenda bohatera, którego jedyną bronią jest wiara, nadzieja i miłość…

"Fences", Reżyseria: Denzel Washington, USA



Afroamerykanin należący do klasy robotniczej stara się utrzymać rodzinę i pokonać uprzedzenia rasowe.

"Nowy początek", Reżyseria: Denis Villeneuve, USA



Pewnego dnia tajemniczy obiekt z kosmosu zawisa nad ziemią. Okazuje się, że jajowatych statków z innej galaktyki jest dwanaście – oprócz USA nawiedziły m.in. Chiny czy Rosję. Ukształtowany, powielanymi przez (pop)kulturę historyjkami o „najeździe obcych”, świat staje na granicy międzygalaktycznej wojny. O pomoc w pokojowym rozwiązaniu zagadki rząd USA prosi wybitną lingwistkę Louise Banks (Adams). Idąca przez życie dzięki zgromadzonej wiedzy bohaterka będzie musiała stać się białą kartką, otworzyć się na całkowicie odrębne logicznie systemy budowania języka, zaakceptować względność wymiarów i kategorii, choćby czasu. W walce o odszyfrowanie zamiarów kosmicznych gości, dotknie sedna własnego i ogólnoludzkiego jestestwa.

Komentarze