Czy Helena Grossówna dostanie rondo w Toruniu?

Helena Grossówna
Dzisiejsze toruńskie "Nowości" przyniosły radosną nowinę. Nazwisko Heleny Grossówny - sławnej, przedwojennej aktorki, pochodzącej z Torunia, ma szansę pojawić się na planie miasta. Informuje o tym niezawodny dziennikarz Szymon Spandowski, dzięki któremu mogliśmy uhonorować w 2009 na Tofifest Grossównę tablicą i przeglądem jej filmów.

Tofifest poświecił Grossównie ważny segment programu w ubiegłym roku. Na szczęście nasze działania owocują dziś kolejnymi inicjatywami. Na pomysł poświęcenia ulicy Grossównie wpadł filmoznawca z toruńskiego UMK Krzysztof Trojanowski. Zaproponował, by była ona patronką nowego ronda na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Moniuszki. Stosowny wniosek jest już w Radzie Miasta.

"Nowości" bardzo dużo na jej temat pisały rok temu, gdy przy okazji siódmej edycji festiwalu Tofifest udało się ją wyciągnąć z zapomnienia. Od tego czasu Grossówna ma swoją tablicę na ścianie studyjnego "Naszego Kina". Na zaproszenie Tofifest jej odsłonięcia dokonał syn Grossówny Michał Cieśliński.

Przypomnijmy, że torunianka była pod koniec lat 30. popularna prawie jak dzisiaj Doda. Zacytujmy Spandowskiego: "Wspólnie z Eugeniuszem Bodo i Adolfem Dymszą wygrała konkurs Polonii amerykańskiej na najpopularniejszych polskich aktorów i jesienią 1939 roku miała razem z nimi ruszyć na podbój Hollywood. Poza tym przedwojenna stołeczna prasa przyznała Grossównie laur za najpiękniejszy uśmiech Warszawy.". Aktorka grała w najsłynniejszych polskich komediach tamtych lat. To do niej śpiewano słynne "Umówiłem się z nią na dziewiątą".

I dalej Spandowski: "poza sławą na wielkim ekranie, zasłużyła się również w czasie wojny, walczyła m.in. w czasie powstania warszawskiego. Za to i za jej przedwojenną popularność, po 1945 roku władze zablokowały jej karierę, po wojnie grywała jedynie epizodyczne role, m.in. matki Jacka i Placka, których w filmie "O dwóch takich co ukradli księżyc" zagrali bracia Kaczyńscy.

Kandydaturę Grossówny najpierw zaopiniuje komisja kultury Rady Miasta Torunia, a później przyjmie - miejmy nadzieję - sama rada.

Otwieramy na naszym Facebooku akcję wparcia dla tej idei! GŁOSUJCIE!!!!

***
Aktualizacja 2016: Rondo Grossówny już jest!