O Hindusie, który kochał Polkę. Premiera filmu Katarzyny Marcysiak


"W poszukiwaniu człowieka serca" to dokument w reż. dziennikarki i osobowości telewizyjnej Katarzyny Marcysiak. Bohaterem filmu jest niezwykły hinduski artysta: aktor, performer, stolarz i antropolog: Khalid Tyabji którego przed laty przywiodła do Polski chęć spotkania z wielkim teatralnym wizjonerem Jerzym Grotowskim. Jednak najważniejszym co odnalazł w naszym kraju, było coś zupełnie innego...

Miłość

Była to miłość, która na wiele lat połączyła go z polską aktorką i malarką Jolą Cynkutis. Film obserwuje Khalida w momencie, kiedy po utracie ukochanej powraca do Indii.

W trakcie przeżywania żałoby, podejmuje ciężką pracę nad sobą. Powraca do źródeł, kwestionuje dotychczasowe wartości, szuka nowego spoiwa dla życia i teatru. Pozbywa się niepotrzebnych warstw, wsłuchuje we własnego 'człowieka serca'. To film o utracie i nadziei, o śmierci i miłości.

Reżyserka filmu to nie byle kto. Czyli kto? Proszę bardzo, przedstawiamy Wam...

Katarzyna

Katarzyna Marcysiak wieloletnia dziennikarka telewizyjna, "od zawsze" związana z bydgoskim oddziałem TVP. Ale znamy ją (zwłaszcza fani kultury) także z anten ogólnopolskich. Była współautorką "Kultowych rozmów", które prowadziła przez trzy lata razem z krytykiem filmowym Tomaszem Raczkiem oraz magazynu "Wstęp wolny z kulturą".

Kasia jest niestrudzoną popularyzatorką kultury. Ilość programów jakie zrobiła sięga setek. Mało kto w polskiej telewizji, zrobił tak dużo dla polskiej sztuki, filmu, teatru. Ale to nie wszystko. Zrealizowała ponad dwieście reportaży i kilkanaście filmów dokumentalnych.

Pracowała jako scenarzystka, reżyserka, autorka projektów medialnych i edukacyjnych. Wśród zawodowych przygód jej życia jest relacjonowanie gali wręczenia Oscarów dla TVP Info w 2012 roku i pierwszy polski reportaż z obserwatorium astronomicznego w Alma w Chile.

Indie i uchodźcy

Jest zafascynowana Indiami, w których częściowo mieszka. W Bengalu i Delhi, zrealizowała film dokumentalny o Baulach, legendarnych muzykach tworzących mistyczną muzykę o tantryczno-jogicznym zabarwieniu. W życiu kieruje się słowami ks. prof. Józefa Tischnera: "Coś musi się stać, żeby coś innego mogło się stać potem".

Jest też autorką głośnej petycji adresowanej do władz kraju w sprawie pomocy dla uchodźców z Syrii, Erytrei i innych krajów, w których toczy się wojna. Apel ten poparli Obywatele Kultury, m.in. Paweł Łysak, dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie, Agnieszka Holland, dziennikarz Edwin Bendyk, czy Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

***
"W poszukiwaniu człowieka serca" 
28 min. | dokument
reż. Katarzyna Marcysiak
Kino Orzeł
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
Wstęp wolny

Komentarze