Oscara na Otwarcie Tofifest 2008

Co za radość! Taki film na początek rzadko się zdarza. A u nas i owszem. Siódmą edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest otworzy polska premiera zdobywcy Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny – „Okuribito / Departures” Yojiro Takity. To największy sukces japońskiej kinematografii ostatnich lat. Obsypany dziesiątkami nagród obraz kandyduje do Grand Prix TOFIFEST- Złotego Anioła.

Pierwszy pokaz w Polsce japońskiego „Okuribito” jest jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych tegorocznych letnich festiwali w Polsce. Obraz został doceniony nie tylko przez Amerykańską Akademię Filmową. Został obsypany deszczem „japońskich Oskarów” – aż 11 nagród japońskiej Akademii Filmowej. Nagradzały go też grona jurorskie w Palm Springs, Montrealu i na Hawajach. Film otrzymał również Azjatycką Nagrodę Filmową. Do polskich kin japońskie arcydzieło wprowadzi firma Vivarto, jeden z najambitniejszych dystrybutorów kina artystycznego.
Stonowana, pełna przejmującego klimatu opowieść prowadzi nas wraz z głównym bohaterem do krainy śmierci, w której odnajdzie on prawdę o życiu. „Okuribito” opowiada historię zdolnego wiolonczelisty Daigo Kobayashi (w tej roli Masahiro Motoki), który traci pracę, gdy rozwiązuje się jego orkiestra. Postanawia wraz z żoną (Ryoko Hirosue) powrócić do rodzinnego miasteczka i tam poszukać dla siebie nowej pracy i nowego życia.Wertując prasę znajduje lakoniczne ogłoszenie zatytułowane "Okuribito" (ang. "Departures"). Odpowiada na nie w nadziei na pracę w agencji turystycznej. Gdy stawia się u przyszłego pracodawcy okazuje się, że ogłoszenie dotyczyło zatrudnienia w domu pogrzebowym. Daigo przyjmuje pracę i zostaje tzw. "nokanshi" (osobą, która składa ciało zmarłego do trumny). Mimo niechęci jego najbliższego otoczenia Daigo odnajduje się w nowej roli strażnika bram życia i śmierci, pośrednika i przewodnika ku zaświatom. Jednocześnie paradoksalnie uczy się odkrywać radość i piękno życia.
To uniwersalny film o wszystkim, jak wybaczać, jak kochać. Kupiliśmy go do dystrybucji właśnie dlatego, że wydał nam się piękny.” – mówi Mirosław Trębowicz, prezes Vivarto.

Okuribito to kino o poszukiwaniu własnej tożsamości, o niepokornej duszy Daigo, bohatera którym mógłby być każdy z nas. Człowieka, który po prostu pewnego dnia postanawia spróbować innej drogi w życiu pomimo oporu bliskich – mówi Kafka Jaworska dyrektor Festiwalu. „To kino, które wyznacza kierunek w jakim idzie konkurs główny Tofifest. Szukamy filmów, które potrafią opowiadać w uniwersalny sposób o człowieku współczesnym” – dodaje Jaworska.

Krytycy byli zgodni i znakomicie ocenili film. Krytyk Cinematical.com pisał: „’Okuribito’ przekazuje nam wielką prawdę, musisz porozmawiać z najbliższymi tu i teraz, zanim nie będzie za późno”.

Wielkie wrażenie robi przedstawiony w filmie japoński rytuał pogrzebowy, który pomaga rodzinie zmarłego powiedzieć mu „do widzenia” przed przejściem do innego świata. Pomaga odnaleźć godność śmierci. Krytycy podkreślali, że kluczowe znaczenie dla odbioru filmu ma znakomita rola Masahiro Motoki grającego wiolonczelistę stającego się swoistym przewodnikiem zmarłych do „tamtego świata” i paradoksalnie – odnajdującego dzięki temu wieź ze swoim zmarłym ojcem. Rola została uhonorowana Asian Film Awards i nagrodą Japońskiej Akademii. Nagrodami honorowano także role Kimiko Yo grającej żonę wiolonczelisty oraz stanowiące o klimacie filmu zdjęcia Takeshi Hamady.

Jak chcecie zobaczyć "Okuribito" czas zamawiać bilety.