Niewietrzone klipy: 3moonBoys i Dubska

Trzeci odcinek "Niewietrzonych klipów" opartych na świetnej książce "Niewietrzone miasto" zajmie się rockowym 3moonBoys i regga'owym Dubska. Przypomnijmy, że wspomniana książka Gosi Dziemitko-Gwiazdowskiej i Wojciecha Trempały, to portret sceny muzycznej w Bydgoszczy na przełomie wieków. Książkę wydała Pracownia Literatury w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, pod kierownictwem Michała Tabaczyńskiego. Stała się ona dla nas impulsem do przyjrzenia się jej bohaterom z punktu widzenia Tofifest - czyli filmowego wizerunku tych grup w internecie. W tym odcinku dużo dobrych klipów, bo 3MoonBoys i Dubska mają sporo dobrych klipów.

Odc.1: Something Like Elvis :: Odc.2: ZOO i Upside Down


3moonBoys to bydgoska formacja wykonująca rock alternatywny. Powstała w 2004 roku. Klip "A knee" promujący album "Skakankan" (2010), jest ciekawą animacją eksperymentalną autorstwa Wojtka Kotwickiego.


Także w klimacie animacji eksperymentalnej utrzymany jest "This is a Pipe" video z albumu "16". Minimalistyczny, korzystający z motywów konstruktywizmu, zestawionych z działaniami typograficznymi, przypominający jako żywo artystyczną awangardę lat 20. XX wieku. Płynnie przechodzi do kolorystyki kojarzącej się z czasami hippisowskimi. Niewątpliwie jeden z najbardziej frapujących teledysków powstałych do muzyki bydgoskich zespołów.Teledysk do piosenki "Broken Toy" z płyty "Only Music Can Save Us" z 2007. Dobrze pomyślany, dynamiczny, z dominującym motywem obracającego się obrazu. Chociaż niskobudżetowy, robi dobre wrażenie. Tylko dlaczego do sieci trafiła wersja o tak katastrofalnej rozdzielczości?!Na koniec ciekawy remix utworu "A knee" w wykonania kolektywu Chmara-Winter. Powstało też do niego konceptualistyczne video wykorzystujące videoart jako nośnik wizualny.


3MoonBoys dysponują też w sieci potężną liczbą zapisów koncertowych. Przykładem dla może być koncert w MCK Bydgoszcz.Dubska, czyli reggae znad Brdy

Oto sieciowy wizerunek muzyczny znanej, reggae'owej grupy Dubska? Znajduje się ona w zdecydowanej czołówce "klipowego dorobku". Zespół powstał w 1999 w Bydgoszczy, ma na koncie 7 albumów. Rozmowa z nimi w "Niewietrzonym Mieście" przedstawia bardzo optymistyczną grupę artystów, którym dobrze pracuje się ze sobą. "Jeżeli chodzi o przyszłość naszego zespołu, to nikt w naszej kanciapie nie używa słowa przeszłość" - mówią rozmówcy Gosi i Wojtka - Artur "Mały" Malecki, Jarek "Harry" Hejman, Filip Racinowski, Marcin "Mucha" Muszyński i Dymitr "Dymol" Czabański. Chyba najlepszy klip grupy powstał do znanego w całym kraju hitu "Avokado". Nieznany niestety autor, łączy kreatywnie animacje, zdjęcia fabularne i nadaje piosence odpowiedni klimat.Drugi warty jest teledysk do utworu "Barcelona" z płyty "LokoLoko" (2010). To dzieło uznanego młodego reżysera, toruniana Jędrzeja Bączyka (także muzyka reggae, absolwenta łódzkiej Filmówki). Choć to jego teledyskowy debiut, od razu widać rękę profesjonalisty. Klip zatopiony w dosyć surrealistycznym klimacie, przenosi nas w świat ludzkiej samotności i wyobcowania. Utwór nawiązuje do wydarzeń wojny domowej z 1936 roku w Barcelonie, dlatego też ilustrują go nie tylko sekwencje fabularyzowane, ale i archiwalne, hiszpańskie zdjęcia wzbogacone animacją.


Dymitr Czabański, wokalista Dubska i autor tekstu piosenki mówi, że inspiracją była jedna z historii, którą opowiadał jego dziadek-anarchista, uczestnik wydarzeń podczas wojny domowej w Hiszpanii. Była to opowieść o ubogich ludziach, którzy napadli na bank po to, by spalić pieniądze.

Klip był kręcony w Bydgoszczy w październiku i listopadzie 2010 roku. Główną rolę w "Barcelonie" zagrała Lenka Ostrowska. Poza tym wystąpili członkowie i przyjaciele zespołu, rodziny oraz pies Koza. Trzeci klip warty uwagi to teledysk do piosenki "Johny" (2008) z płyty Avocado.

Zrealizowany z pewnym rozmachem na bydgoskich ulicach w Śródmieściu i w wystylizowanej na kasyno z lat 30-tych sali koncertowej. Wszystko dobrze, ale dlaczego klip wrzucono znowu w tak potwornie złej jakości?!


Pozytywne wrażenie robi para-klip do utworu "All I Have To Do Is Dream" z repertuaru amerykańskiego duetu Everly Brothers promujący album "Love & Culture" (2013). Właściwie to fragment występu zespołu w szwedzkiej telewizji, ale dla samego początku i sekwencji ze zdziwionym prowadzącym, warto go obejrzeć.


Trudno to klasyfikować artystycznie, bo klip jest rejestracją telewizyjnego koncertu. Z tego samego występu pochodzi video do utworu "How Many Times" z repertuaru Boba Marleya oraz "Crying in the Rain". Na koniec "Jedziemy tam (Ostróda)", oficjalny hymn Ostróda Reggae Festival 2014.


Generalnie Dubska mają dużo ciekawych wizualnie klipów. Na tle pozostałych grup z książki wypadają bardzo dobrze. Mamy jednak niedosyt, bo ta znakomita dawka reggae domaga się wprost kolejnych, dobrych teledysków.

***
Możliwe, że nie udało nam się odnaleźć w sieci istniejących, profesjonalnych klipów grupy. Jeżeli znacie takowe prosimy, podeślijcie nam link na press@tofifest.pl. W kolejnym odcinku "Niewietrzonych klipów" - Schizma i George Dorn Screams.