Galeria Rusz tworzy dla Tofifest

Artyści tworzą dla Tofifest! Już dzisiaj, w piątek 29 maja na ulicy Chełmińskiej koło targowiska miejskiego w Toruniu zawieszony zostanie billboard najdłużej działającej w świecie galerii street-artowej - Galerii Rusz, poświęcony festiwalowi Tofifest. Artyści z Galerii nawiążą w swoim dziele do retrospektywy filmów Michaela Haneke oraz jednego z jego najgłośniejszych obrazów – „Ukryte”. To także swoisty prezent dla Mistrza z okazji zdobycia Złotej Palmy w Cannes.

Billboard „Ukryte” nawiązuje dialog z jednym z najsłynniejszych filmów Hanekego, który będzie można obejrzeć na toruńskiej retrospektywie podczas Tofifest [współorganizatorem przeglądu jest Austriackie Forum Kultury w Warszawie]. Retrospektywą filmów Hanekego, TOFIFEST postanowił uczcić 20-lecie kinowego debiutu tego, jednego z najbardziej niepokornych twórców filmowych naszych czasów. Jest też swoistym „prezentem” z okazji zdobycia tegorocznej Złotej Palmy w Cannes.

To dla nas wielka radość, bo billboardy "Ruszowców" od lat wzbudzają zainteresowanie torunian i środowiska artystycznych w kraju. To zupełnie wyjątkowa metoda na dojście ze sztuka do zwykłych ludzi. Billbaord RUSZ wisi bowiem przy bardzo uczęszczanej ulicy tuż przy targowisku miejskim.

Galeria Rusz to grupa artystyczna w składzie Joanna Górska i Rafał Góralski specjalizująca się przede wszystkim w prezentacji sztuki w przestrzeni miejskiej. Od 1999 roku prowadzi własną galerię billboardową (przy Szosie Chełmińskiej 37 w To­runiu) gdzie pokazuje własne prace jak i zaproszonych gości - jest to najdłużej działający projekt tego typu na świecie, prezentujący non stop sztukę na jednym billboardzie. Grupa zarówno tworzy plakaty billboardowe, murale, realizuje akcje plakatowe jak i przeprowadza interwencje oraz akcje społeczne w prze­strzeni miasta.
GALERIA RUSZ -
pełne archiwum ich działań

 
Ekipa galerii została za swoja twórczość uhonorowana - nagrodą im. Grzegorza Ciechowskiego [2007] oraz nominowana do prestiżowej Nagrody Fundacji Deutsche Bank „Spojrzenia 2007”. Swoje prace prezentowała m.in. w Zachęcie, Instytucie Sztuki Wyspa, gdańskiej Łaźni czy galeriach Berlina, Karlsruhe i Norwich.

„Ukryte” z znakomitymi rolami Daniela Auteuil’a i Juliette Binoche [2005] to opowieść o George’u, popularnym gospodarzu francuskiego, telewizyjnego show o książkach. Mieszka on spokojnie wraz z żona Anne, która jest wydawcą książek oraz ich synem Pierrot’em. George w swoim programie prezentuje najnowsze pozycje wydawnicze i uznawany jest za człowieka sukcesu. Na wygodne, burżuazyjne życie rodziny pada jednak cień od kiedy na progu ich mieszkania zaczynają pojawiać się tajemnicze kasety wideo. Początkowo dla George’a filmiki wydają się stosunkowo nieszkodliwy, głupim dowcipem. Ale z czasem sytuacja się komplikuje - stopniowo, kasety podają coraz więcej niepokojących informacji o wydarzeniach z dzieciństwa i młodości George'a. Tropy wiodą w pełną krwawych konfliktów kolonialną przeszłość Francji, w czasy wojny z Algierią.

Haneke porusza w tym obrazie w znakomity sposób kwestię winy i odpowiedzialności, które mogą mieć globalne implikacje. Guardian uznał film za "jeden z wielkich filmów tej dekady" i " arcydzieło Haneke".

Zapraszamy - obejrzyjcie sobie billboard, powisi w Toruniu do końca festiwalu.