"Gwiazda Kopernika" nagrodzona w Moskwie

Dalszy ciąg dobrej jesienno-zimowej passy filmowej Torunia i Bydgoszczy!!
Na zakończonym właśnie 26. Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Moskwie współprodukowana przez miasto Toruń "Gwiazda Kopernika" otrzymała wyróżnienie specjalne. Obraz Zdzisława Kudły i Andrzeja Orzechowskiego nagrodzono "za pełen talentów i nowatorskich walorów edukacyjnych film animowany"Sukces "toruńskiego" filmu jest tym większy, że w tym roku wzięły udział prace z USA, Rosji, Izraela, Niemiec, Japonii i Hiszpanii. Główną nagrodę otrzymała izraelska fabuła "Eli and Ben". Film "Gwiazda Kopernika" jest jedynym wyróżnionym z grona filmów animowanych.
A tak relacjonuje sukces filmu Onet.pl: "Postać Mikołaja Kopernika jest znana na całym świecie. Fascynuje nie tylko naukowców pełnych podziwu dla dokonanego przezeń odkrycia, ale także zwykłych ludzi. I nie tylko tych zupełnie zwykłych, bo historią toruńskiego astronoma interesowały się na przestrzeni wieków takie wybitne osobistości, jak Napoleon Bonaparte, czy Fryderyk Chopin - obaj przybyli do Torunia w poszukiwaniu śladów po wielkim naukowcu. Jednak jak zainteresować Kopernikiem i jego działalnością współczesną młodzież i uczniów? Jak sprawić, by historia wielkiej naukowej rewolucji wydała im się żywa i bliska?
Twórcy "Gwiazdy Kopernika" znaleźli odpowiedź: "koncentrując się na młodości wielkiego uczonego wykreowali postać, z którą łatwo się utożsamić dzisiejszym nastolatkom: niepokornego, czasem wręcz zbuntowanego młodzieńca, mającego w sobie ogromną ciekawość świata, która popycha go do wielkich odkryć. Kopernik został ukazany nie jako postać pomnikowa, ale żywy człowiek, mający swoje marzenia, problemy a także rozmaite wady."

Moskiewski festiwal powstał w 1967 roku z inicjatywy aktora i reżysera Rolana Bykova, wielkiego entuzjasty i promotora konkursów filmów dla dzieci i młodzieży. Organizatorzy zapraszają do Moskwy filmy dla dzieci i młodzieży wyprodukowane w ciągu minionego roku na całym świecie.


"Gwiazda Kopernika" a także realizowane w Bydgoszczy "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki wezmą w grudniu udział w rozpoczynającym się 5 grudnia Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dziecięcych Olympia w Atenach. Oba filmy wystartują w konkursie.

[zdjęcia do Magicznego drzewa, nad Brdą w sercu Bydgoszczy]

Sukcesy filmów współprodukowanych przez miasta potwierdzają sensowność inwestowania lokalnych ośrodków w produkcję filmową, gdyż przynosi im to nieocenione zyski promocyjne. Wie o tym cała Europa. Finansowanie produkcji filmowych powinno być jednak objęte świadomą strategią, co pozwoli na negocjowanie lepszych warunków współpracy i lepszych świadczeń promocyjnych.
W każdym razie - gratulujemy!