TORUŃ SHORT FILM FESTIVAL już blisko!

"Dziecko" Tofifestu - Toruń Short Film Festival'2009 rusza za 11 dni w Kinie Centrum. Zaczynamy informowanie o tym wydarzeniu od przemiłego tesktu Magdy Kujawy z torunskiego pisma IKAR.
A! I to trzeba dodać - na CAŁY FESTIWAL WSTĘP WOLNY! No a teraz obiecany tekst 


MINIATURY WIELKIEGO EKRANU
Kilkadziesiąt projekcji trwających od kilku minut do pół godziny pokazanych zostanie podczas trzydniowego Toruń Short Film Festival. Po raz drugi w Kinie Centrum 4-6 grudnia będziemy mogli zobaczyć najciekawsze mini-produkcje z kilku krajów Europy.


Organizatorzy przyznają, że Toruń Short Film Festival jest dzieckiem lipcowego Festiwalu Tofifest.
- O wiele łatwiej nam nawiązać współpracę międzynarodową dzięki renomie Tofifestu – podkreśla szefowa Tofifest Kafka Jaworska. - W ten sposób festiwal krótkometrażowy może rozbudować swój program.

Właśnie efektem kooperacji Festiwalu Tofifest ze Swiss Films jest jedno z głównych pasm Toruń Short Film Festiwal, w którym zaprezentowane zostanie kino szwajcarskiej reżyserki Urszuli Meier. Będzie można zobaczyć krótkometrażowe filmy (dokumenty i fabuły) zdobywczyni Złotego Anioła za film „Home” na tegorocznym Tofifest, nominowanego również do Oscara.

Pasmo Kurzfilm.De...Best, prezentujące kino niemieckie, powstało dzięki współpracy z festiwalem w Hamburgu. To okazja do zobaczenia nie tylko fabuł, ale także filmów eksperymentalnych, animacji i dokumentów. Możliwe, że prezentacjom niemieckich produkcji towarzyszyć będą prelekcje.

Kino z Antypodów to nazwa pasma, w którym zaprezentowane zostaną ciekawe i coraz bardziej doceniane produkcje autralijskie. Kolejne duże pasmo festiwalowe pod nazwą Jesienna Sjesta powstało dzięki współpracy ze znaczącym hiszpańskim festiwalem w Gijon. Będzie więc przegląd najnowszego krótkometrażowego kina hiszpańskiego, niekoniecznie tego obsypywanego nagrodami. Raczej stworzona zostanie okazja do zobaczenia produkcji reżyserów, którzy pojawili się na hiszpańskim rynku filmowym w ciągu ostatnich kilku lat.
- Będzie możliwość zaobserwowania, jak wyglądają debiuty reżyserskie w Hiszpanii i porównania ich z polskimi - stwierdza Marek Golonko, koordynator projektu TSFF.

Kino rodzime będzie bogato reprezentowane podczas festiwalu. To także jedyne festiwalowe pasmo konkursowe. Nagrodę dla najlepszego filmu przyzna publiczność. Warto brać udział w plebiscycie, bo wśród głosujących także rozlosowana zostanie cenna nagroda. Warto też zobaczyć polskie produkcje, bo jak podkreślał Janusz Zaorski, przewodniczący Konkursu Kina Niezależnego i Młodego Kina na tegorocznym festiwalu w Gdyni, młodzi stworzyli filmy na bardzo wysokim poziomie i depczą już po piętach swoim starszym kolegom. Podczas toruńskiego festiwalu pokazany zostanie m.in. nagrodzony Grand Prix w Gdyni obraz Jakuba Czekaja „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać”. W sumie w paśmie zobaczymy ponad 10 filmów.

W Kinie Centrum czekają nas więc długie godziny krótkich projekcji.

A dla informacji 

TORUŃ SHORT FILM FESTIVAL'09
4-6 grudnia 2009
Toruń, Kino Centrum
Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
Website: www.csw.torun.pl/kino-centrum :: www.tofifest.pl