BARBARA BIAŁOWĄS WYGRYWA TORUŃ SHORT FILM FESTIVAL


"Moja nowa droga" w reżyserii Barbary Białowąs zdobyła główną nagrodę Toruń Short FF. Obiecująca młoda reżyserka z katowickiej szkoły filmowej zdobyła największe uznanie wśród widzów festiwalu, którzy swoimi głosami wskazali właśnie na ten film.

Druga edycja festiwalu Toruń Short skoncentrowała się na prezentacji wyselekcjonowanych zjawisk filmowych skupionych w pięciu głównych  pasmach prezentujących kinematografie Niemiec, Hiszpanii, Australii, Szwajcarii i Polski. Nowa formuła sprawdziła się, o czym świadczyła pełna sala Studyjnego Kina Centrum. O zwycięstwie w Konkursie Polskim - głównym konkursie festiwalu - decydowała publiczność. I to właśnie nas najbardziej cieszy - pełne sale. Krótkometrażowe "dziecko" Tofifestu zostało w pełni przyjęte przez widzów. Skoro formuła się sprawdziła, z radochą powtórzymy to za rok. Co ważne, mamy w tym obrazie akcent lokalny - Roma Gąsiorowska grająca główną rolę, jest rodowitą BYDGOSZCZANKĄ.

Film Białowąs pokonał 15 obrazów startującyh w wyścigu o główną nagrodę. "Komedia społecznie zaangażowana o konflikcie pokoleń" - pisali o nim krytycy. "Moja nowa droga" to film - zderzenie. Zderzenie pokoleń, poglądów, mentalności. Z jednej strony, reżyserka stawia rodziców ukształtowanych w komunizmie i czasach PRL-u. Z drugiej strony, ich dzieci - młodych, ale dorosłych już trzydziestolatków, którzy dojrzewali w Polsce demokratycznej. Obie strony spotykają się podczas zaręczyn Aliny, niezależnej reżyserki i Piotra, niszowego dziennikarza organizującego pomoc dla białoruskiej opozycji. Podczas uroczystości uczucia schodzą na dalszy plan, a do głosu dochodzi konfrontacja światopoglądowa. Młodzi będą musieli odpowiedzieć na pytanie, jak ma naprawdę wyglądać ich "nowa droga" życiowa. "Trzydziestolatkowie nie mogą rozliczać tych, którzy żyli wtedy, w czasach PRL. To nie jest nasze przeżycie pokoleniowe. My musimy wybrać swój własny sposób na życie" - mówiła PAP reżyserka.

Barbara Białowąs, urodziła się w 1978 w Opolu. Jest absolwentką Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W Toruniu gościł już jej poprzedni krótki metraż "Landryneczka" prezentowany na Tofifest 2008.  [fot.: Barbara Białowąs]

Kolejny Toruń Short już za rok.