Laureaci TOFIFEST kręcą "Lęk wysokości"


Reżyseruje Bartek Konopka [Grand Prix – ZŁOTY ANIOŁ Tofifest 2007 za krótkometrażową „TRÓJKĘ DO WZIĘCIA”], Marcin Dorociński [gość FOCUS TOFIFEST 2007] i Krzysztof Stroiński [Najlepszy Aktor Tofifest 2007 za rolę w filmie „Male radosti”] grają główne role. W takim oto mocnym zestawieniu powstaje debiut pełnometrażowy autora "Królika po berlińsku". Scenariusz do filmu Konopka napisał wspólnie z Piotrem Borkowskim. Warto dodać, że scenariusz ten został nagrodzony w tegorocznej edycji prestiżowego konkursu Hartley-Merrill. Produkcją zajęło się Studio Munka, a nad całością czuwa gość Tofifest 2006 - Agnieszka Holland.
„Lęk wysokości” jest opowieścią o młodym reporterze telewizyjnym, Tomku, który prowadzi bardzo poukładane życie. Pewnego dnia dowiaduje się, że jego ojciec trafił do szpitala psychiatrycznego, a on jest jedyną osobą, która może mu pomóc. Tomek wykorzystuje to jako okazję do sprzedania mieszkania ojca bez jego wiedzy. Wraz z kolejnymi wizytami u ojca, pogrąża się w świat szaleństwa i dowiaduje się prawdy o sobie.
"Chcemy poszukać dwóch sposobów obrazowania tej historii. Sceny współczesne będą kręcone z kamery uczestniczącej, podążającej za aktorami, >poddającej się< ich emocjom" - mówi o realizacji filmu Konopka. "Część z przeszłości będzie bardziej statyczna, w dobrze skomponowanych obrazach, bardziej wyrafinowana plastycznie. Po to, by uzyskać urok i nostalgię za światem z przeszłości. W ten sposób otrzymamy pewną dychotomię formalną, >schizofrenię< stylów, która pomoże też w oddaniu kontrastu między uporządkowanym Tomkiem a rozproszonym ojcem" - dodaje.
Film powstaje w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka. Szefem artystycznym Studia jest gość Tofifest 2009 reżyser Dariusz Gajewski, laureat Złotych Lwów za film "Warszawa".

Bartek Konopka jest jednym z najczęściej nagradzanych młodych reżyserów. Jego ostatni film "Królik po berlińsku" (2009) został wybrany przez International Documentary Association do walki o nominację do Oscara w dziedzinie "dokument krótkometrażowy". Wszystkie jego filmy były nagradzane na całym świecie. Konopka jest absolwentem filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wydziału reżyserii WRiTV Uniwersytetu Śląskiego. Ukończył również kurs dokumentalny i fabularny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.