HANEKE W KINIE CENTRUM

Tylko do końca tygodnia można zobaczyć w Toruniu nagrodzony właśnie Złotym Globem film Michaela Haneke "Biała wstążka". Film nagrodzony też Złotą Palmą w Cannes prezentuje tylko Kino Centrum w toruńskim CSW. To jakby uzupełnienie ostatniego festiwalu Tofifest - wtedy pokazaliśmy pełną retrospektywę filmów tego austriackiego Mistrza.

Wizyta na "Białej wstążce" to wyprawa obowiązkowa dla każdego fana dobrego kina. Latem mieliśmy okazję obejrzeć na festiwalu Tofifest unikatową retrospektywę Hanekego, teraz Kino Centrum zaprasza na jego najnowsze dzieło. Film obsypany honorami, uznany w ubiegłym tygodniu przez dziennikarzy akredytowanych w Hollywood za najlepszy w ubiegłym roku i nagrodzony Złotym Globem. Ale nagrody nie mogą przesłonić przekazu filmu. Przekazu mocnego, jak zawsze u Hanekego pozbawionego taniego moralizatorstwa.

Twórca takich filmów jak "Pianistka" i "Ukryte", tym razem przygląda się społeczności niemieckiej tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej. Akcja została osadzona w małej protestanckiej miejscowości na północy Niemiec. W latach 1913-1914 spokojne życie mieszkańców zostaje zakłócone przez serię dziwnych zdarzeń. Wydają się być one karą wymierzoną lokalnej społeczności i okazują się być związane z powszechnie przyjętym wręcz morderczo surowym modelem wychowania.

"Myśl Hanekego jest [..] uniwersalna i pokazuje niebezpieczeństwo, jakie grozi nam, kiedy zamkniemy się w sztywnym zestawie reguł" - pisałqa recenzentka Filmweb.pl. "Haneke powraca do swojego ulubionego tematu: badania mrocznych zakamarków ludzkiej duszy i zderzenia świata pozorów z prawdą. Jeszcze raz przygląda się historii i korzeniom przemocy" - dodaje Onet.pl.

To rzeczywiscie solidne i zaangażowane społecznie kino, obok którego nie powinno się przejść obojętnie. Polecamy ten film wszystkim. Obraz gra w Toruniu tylko Kino Centrum i tylko do 21 stycznia, więc na obejrzenie arcydzieła nie pozostało wiele czasu.