BYDGOSKA SIŁA FILMOWA ATAKUJE TORUŃ!

Już w najbliższy czwartek w toruńskim Kinie Centrum pokaz siły. Bydgoskiej siły młodego filmu. Pokazywać ją będą na zaproszenie DKF Jazda i festiwalu Tofifest grupy Bydzia TV i Koloroffon oraz Mikołaj Walenczykowski. Specjalnym gościem będzie Monika Kuczyniecka, niedawno uznana za Offowe Odkrycie Roku 2009, mistrzyni plasteliny oraz autorka teledysków grup VOO VOO i Czesław Śpiewa. Pokaz uświetni polska premiera jej najnowszej animacji.
„Nie tylko CARTOON – pokaz młodego filmu z Bydgoszczy” startuje już w czwartek o 19:30! To pierwszy pokaz Niezależnej Bydgoszczy Filmowej, będącej częścią szerszego filmowego cyklu TOFIFEST ,,LOKALIZACJE”.
Pokaz organizowany przez DKF Jazda to perełka. Młodzi dokumentaliści i animatorka z Bydgoszczy tworzą ciekawe formalnie i tematycznie filmy. Kuczyniecka jest wybijającą się osobowością polskiej animacji, która talentem może dorównać osiągnięciom oscarowego „Wallace i Gromita”. W tym roku została głosami internautów prestiżowego portalu filmowego Stopklatka.pl uznana za Offowe Odkrycie Roku. Jej animacje ilustrowały piosenki VooVoo, a teraz staną się też ilustracją całego, najnowszego albumu grupy Czesław Śpiewa. Podczas toruńskiego pokazu zaprezentuje polską premierę najnowszej animacji "Belly of the Beast".
Walenczykowski, Koloroffon i Bydzia TV to z kolei młodzi ludzie, zafascynowani dokumentem i reportażem jako formą sztuki. Ich prace zyskują uznanie na festiwalach w kraju. Niestety wciąż ich twórczości nie dostrzega się w sposób wystarczający w samym regionie. Dlatego DKF Jazda i Tofifest postanowiły zaprezentować ich na specjalnym pokazie i w ten sposób popularyzować ich filmy. To element prowadzonej od początku istnienia festiwalu Tofifest kampanii na rzecz promocji kina z  kujawsko - pomorskiego.

Monika Kuczyniecka tworzy z plasteliny małe perełki z plasteliny. Jak twierdzi ,,wszyscy jesteśmy stworzeni z tej samej plasteliny”. Za krótki film „Ucieczka z wesołego miasteczka” zdobyła m.in. główną nagrodę w kategorii animacja podczas 2. Festiwalu Polskich Filmów Niezależnych w Zawierciu, nagrodę portalu szorty.pl dla najlepszego filmu krótkometrażowego, a także była nominowana do Grand Prix na Yach Film 2009. Muzykę do tego filmu napisał popularny Czesław Śpiewa. Prace autorki to bajecznie kolorowe animacje z plasteliny pokazujące wielką wyobraźnię i biegłość techniczną. Bydgoszczanka robi z plasteliną co chce, wydobywa z niej całą galerie postaci, nastrojów i gestów.
Koloroffon to grupa młodych dokumentalistów z Bydgoszczy: Darek Gackowski, Krzysztof Nowicki i  Monika Paprzycka. Zarówno jako twórcy, jak i animatorzy pokazów filmowych. „Poza wielkim ekranem, poza szeroką dystrybucją multipleksów tworzy się i rozprzestrzenia niezależna sztuka filmowa pełna emocji i pasji” – mówią o swojej sztuce Koloroffonowcy. Mottem grupy jest hasło: „Chcielibyśmy iść z filmem przez świat".
Kolejny zaproszony do Kina Centrum bydgoski zespół filmowy to BYDZIA TV. Tworzą ją  Adam Tarnowski i Daniel Łukasiak. Ekipa działa zarówno jako sprawni rejestratorzy wydarzeń kulturalnych, festiwali i eventów, jak i producent własnych reportaży i filmów autorskich. Ich ostatnim dziełem jest powstająca w Bydgoszczy produkcja wojenna, jako pierwsza sięgająca do historii bydgoskiej „krwawej niedzieli” z września 1939. Obraz opowie o losach Heleny Bembnista, najmłodszej Polki rozstrzelanej po wyroku sądu specjalnego w 1940  przez Niemców w odwecie za wydarzenia „krwawej niedzieli”.
Ostatni z gości to Mikołaj Walenczykowski, dobrze zapowiadający się dokumentalista. Filmy Walenczykowskiego to wnikliwe dokumentalne obserwacje. „Cenię filmy, które mają coś do przekazania. Jeśli film jest sztuką, a o to miano długo walczył, to ma on być środkiem wypowiedzi artystycznej. Film ma zostawić coś po sobie, a nie tylko zabrać czas” - przybliżał w wywiadzie dla Onetu swoje podejście do filmu.

Po pokazie odbędzie się otwarte spotkanie – debata z reżyserami pokazywanych filmów, na temat: „Co zrobić, by w Toruniu i Bydgoszczy kręcono więcej filmów?”. Podczas otwartej dla widzów rozmowy spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, co powinny zrobić władze miast stołecznych regionu oraz władze województwa, by w lokowano tutaj więcej produkcji filmowych. By tacy twórcy jak autorzy z Niezależnej Bydgoszczy Filmowej mogli realizować kolejne filmy?
Na całe wydarzenie wstęp wolny!
----
Program pokazu:
GRUPA KOLOROFFON "Do naprawy" - Dariusz Gackowski, 2007, 10 min
"Marek" - Dariusz Gackowski, 2008, 3 min
"90 lat minęło" - Ania Paprzycka, 2008, 7 min.
"Najstarszy człowiek świata" - Krzysztof Nowicki, 2007, 9 min.
"Basen" - Krzysztof Nowicki, 2010, 11 min,

GRUPA BYDZIA TV"Walka", Adam Tarnowski, 2010, 9 min.
"Świat zza krat", Adam Tarnowski, Daniel Łukasiak, 2009, 22 min
 
MONIKA KUCZYNIECKA"Ucieczka", 2009, 3.30 min
"Tramwaj", 2007, 8.40 min.
"Dlaczego Chińczycy mają skośne oczy?", 2006, 1:44 mimn.
"Tadzik kładzie panele", 2006, 1.15 min.
"Jaś i Małgosia", 2005, 0:19 min.
"Belly of the Beast", 2010, 3 min.
 
MIKOŁAJ WALENCZYKOWSKI"Divadlo", 2008, 4.30 min.
"Strażnik", 2009, 10 min.

ZAPRASZAMY!