TOFIFEST: 35 x SHORT FILM cz.1

Dwie premiery światowe i 17 premier polskich znajdzie się w międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych festiwalu Tofifest - SHORTCUT. O Złotego Anioła toruńskiej imprezy zawalczy też Srebrny Niedźwiedź tegorocznego Berlinale i zwycięzca tegorocznej niezależnej Gdyni oraz wyjątkowe filmy z Gruzji i Kuby. Do SHORTCUT zakwalifikowano 35 filmów z 21 krajów, a głównym tematem w nich poruszanym jest współczesny człowiek i jego problemy.
Francuski film, grany po japońsku, z angielskim tytułem, nakręcony przez turecko – francuski duet, Katalończyk reprezentujący Niemcy, Szwedka - Polskę. Świat krótkiego metrażu jest dziś zupełnie
inny niż kilka lat temu. Tofifest udowadnia w tegorocznym konkursie krótkometrażowym SHORTCUT, że granice nie mają już dla filmowców znaczenia. Znaczenie ma człowiek i jego życie.
Film krótkometrażowy już dawno przestał być tylko młodszym bratem pełnego metrażu. Kilkuminutowe arcydzieła zaskakują, powstają w międzynarodowych koprodukcjach, mają swojego Oscara. Tofifest koncentruje się na prezentacji filmu, który nie boi się zabierać głosu w dyskusji o współczesnym człowieku i jego świecie. Takie też są krótkie metraże w tegorocznym SHORTCUT. Ich twórcy przyglądają się bacznie człowiekowi współczesnemu. Analizują jego dramaty rodzinne, wzajemne relacje, stosunki damsko – męskie, tragedie uchodźców i nielegalnych emigrantów. Starają się swoimi filmami dać odpowiedź na pytanie „jaki jest człowiek A.D. 2010?”. W konkursie Tofifest znalazły się zarówno obrazy premierowe, jak i nagradzane w Berlinie, Locarno, Wenecji czy Clermont-Ferrand.
Tofifest zaprezentuje w tym roku dwie krótkometrażowe premiery międzynarodowe. Będą to:
niemiecki “12 YEARS” [“12 Jahre”] w reż. Daniela Nocke [foto wyżej] i chorwacki „MIRAMARE” w reż. Michaeli Müller [foto obok]. Pierwszy to mocna opowieść o przemianie, jaką przeżywa kobieta tkwiąca od lat w toksycznym związku. Drugi - dzieło Szwajcarki od lat żyjącej w Chorwacji - jest wnikliwym spojrzeniem na życie w krajach nad Adriatykiem, gdzie szukający relaksu turyści mijają się z nielegalnymi emigrantami chwytającymi się każdej okazji na zdobycie „lepszego życia”.

Więcej o shortach ze Shortcut już niedługo!