Kruszwica - nie tylko olej kujawski!

Czasami surfowanie po internecie pozwala nam odnaleźć ciekawe, acz zapomniane już wątki związane z kinem kujawsko - pomorskim. I tak właśnie buszując w sieci trafiliśmy na stronę nieistniejącej już niestety ekipy Zespołu Filmowego Łyk z Kruszwicy. Miasta wydawałoby się - zupełnie dotychczas z filmowaniem nie kojarzonego. A jednak!

Jarosław Kubiak, Leszek Rezner, Rafał Nowicki stworzyli bardzo ciekawy zespół, który wyprodukował kilkanaście amatorskich i niezależnych produkcji. Część z nich to zwykłe zabawy grupy znajomych z kamerą, ale ostatnie, a zwłaszcza "Gilotyna marzeń" zapowiadały już pewne ciekawe kierunki działania. Niestety jak wspomniałem grupa zawiesiła w 2007 roku działalność i zajęła się kręceniem wesel i chrzcin po zrealizowaniu swojej największej produkcji - westernu "TWARDA GLINA NA DZIKIM ZACHODZIE". O filmie, który miał w Kruszwicy uroczystą premierę, informował nawet TVN. Dziś dokonania grupy możemy poznać tylko z ich strony internetowej: http://www.zflyk.pl

TWARDA GLINA NA DZIKIM ZACHODZIE, 2007
Autorzy o filmie: "Tym razem naszych bohaterów osadziliśmy w czasach Dzikiego Zachodu. Podjęliśmy próbę odświeżenia gatunku filmowego, znanego jako Western komediowy. Zadanie to nie było proste, a poprzeczka tym razem była zawieszona wysoko. Fabuła filmu wydaje się prosta: dobro kontra zło, bohaterowie pozytywni oraz negatywni, strzelanina, alkohol i piękne dziewczyny. Staraliśmy się jednak pokazać coś więcej, a mianowicie zepsucie społeczeństwa, problem ludzkiej łatwowierności i podatności na manipulacje".


GILOTYNA MARZEŃ, 2007
reżyseria: Leszek Rezner; scenariusz: Leszek Rezner, Rafał Nowicki; obsada: Artur Łuczak, Maciej Walczak;
Autorzy o filmie: "Film jest krótką opowiastką o marzeniach prostego człowieka, o codziennym wzmaganiu się z filisterską egzystencją. Drzemiące marzenia naszego bohatera zaczynają przejmować nad nim kontrolę, aż w końcu stają się impulsem do chwili zapomnienia i ucieczki".