Magda Czerwińska z Chyrą, Stuhrem i Łukaszewiczem na planie "Daas"


Laureatka Flisaka Tofifest 2009, torunianka Magdalena Czerwińska gra jedną z głównych ról w debiutanckim filmie Adriana Panka "Daas". Gra w doborowym towarzystwie, a film opowie historię nie z tej Ziemi o pewnym XVII-wiecznym Polaku Żydowskiego pochodzenia, który ogłosił się Mesjaszem i próbował nawrócić cesarza Austrii.
 

Magdalena Czerwińska  do szerszej świadomości przebiła się rolą Arlety w filmie Xawerego Żuławskiego  w "Wojnie polsko-ruskiej" . Teraz pracuje nad rolą w filmie "Daas", którym Adrian Panek debiutuje w pełnym metrażu. Magda doskonale czuje się w w tym kostiumowym entourage'u. Gra główną rolę kobiecą - niejakiej Golińskiej, żony głównego bohatera filmu, szlachcica który próbuje powstrzymać fałszywego Mesjasza. Golińska przeżywa utratę dziecka i pod jej wpływem staje się wyznawczynią Jakuba Franka, który ogłosi się Nowym Zbawcą.
"Ten dramat jest tajemnicą mojej postaci. Daje mi mnóstwo kluczy i tropów w szukaniu relacji z mężczyznami, a w tym filmie jest ich wielu. To ciekawe jak po takim dramacie można wejść w inne życie zmienić się zupełnie" - mówiła Czerwińska w wywiadzie dla Stopklatka.pl
W filmie zagra też gość Tofifest 2009, Olgierd Łukaszewicz. Grają tam Andrzej Chyra, Janusz Chabior, Robert Gonera, Jan Nowicki, Maciej Stuhr, Danuta Stenka.    

"Daas" - to opowieść o ostatnim, wiedeńskim okresie życia hrabiego Jakuba Franka, który w drugiej połowie osiemnastego wieku przybył do Polski i ogłosił się mesjaszem. Wykorzystując apokaliptyczne nastroje zarówno w społeczności żydowskiej jak i w części hierarchii kościelnej spowodował konwersje na katolicyzm kilkuset swoich wyznawców, którzy po śmierci swojego mistrza stali się częścią wyższych warstw polskiego społeczeństwa.

Reżyser, Adrian Panek to absolwent reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazywał już swój film w Toruniu. Był nim krótki metraż "MĘCZEŃSTWO MARIANA" na Tofifest 2007. Historia młodego, bezrobotnego katechety, który wyjeżdża z dużego miasta na prowincję, żeby podjąć pracę w szkole. Ta ucieczka ma odmienić jego nieudane życie. Panek sprawdził się już w kinie kostiumowym w tym roku ukończył "ŚLUBY PANIEŃSKIE" jako II reżyser.