Gimnazjaliści z Torunia w czołówce konkursu Panasonic Kid Witness

Firma Panasonic ogłosiła zakończenie pierwszego, krajowego etapu konkursu na reportaż Panasonic Kid Witness News 2010/2011.
Organizowany w Polsce od 7 lat konkurs skierowany jest do młodzieży w wieku gimnazjalnym. W tym roku jury uznało, że zwycięzcami pierwszego etapu zostały autorki konspektu "Trzeci żywot drzewa" z Gimnazjum nr 29 we Wrocławiu.

W siódmej edycji polskiej edycji konkursu Panasonic Kid Witness News do oceny wpłynęło w sumie 79 propozycji z 53 gimnazjów z całej Polski. Rekordzistą w tym roku, jeśli chodzi o liczbę zgłoszonych konspektów, zostało Gimnazjum Akademickie z Torunia, które nadesłało aż 11 konspektów. Drugie pod względem ilości nadesłanych pomysłów było Gimnazjum nr 3 z Włocławka, które nadesłało 7 propozycji, a trzecie Gimnazjum nr 2 z Kartuz, skąd przysłano 5 pomysłów. W bieżącej edycji uczniowie mieli do wyboru trzy zagadnienia związane ze środowiskiem: 1) Różnorodność biologiczna, 2) Ochrona środowiska naturalnego, 3) Zmiany klimatyczne.
Projekt ma na celu zapoznanie młodzieży ze sztuką reportażu filmowego i zwrócenie uwagi na ważne problemy społeczne. Fundację Sztuki Art-House z Bydgoszczy jest merytorycznym opiekunem konkursu na Polskę. Prowadzi też warsztaty, które mają przygotować młodzież do samodzielnej pracy nad realizacją filmów, nauczyć pracy z kamerą oraz montażu filmowego.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku polski etap Panasonic Kid Witness wygrali toruńscy gimnazjaliści z Gimnazjum nr 6 w Toruniu za reportaż „Mentalność”. Reportaż został doceniony przez jury za twórcze podejście do tematu, sposób filmowej inscenizacji, a także za umiejętne przekazanie wiedzy, humor i niebanalne sceny kostiumowe. Młodzi filmowcy z Gimnazjum nr 6 im. Zesłańców Sybiru w Toruniu przedstawili kwestię higieny w kontekście ekologii w różnych kulturach na przestrzeni wieków. Film „Mentalność” w przemyślany i dowcipny sposób demaskuje hipokryzję współczesnych rozwiniętych społeczeństw, które w imię własnej wygody dopuszczają do niewybaczalnego marnotrawienia zasobów naturalnych.
Poniżej nagrodzony rok temu reportaż