Konkurs Shortcut Tofifest - "video-cv" część II

Zapraszamy na drugą podróż po filmach międzynarodowego konkursu krótkometrażowego Shortcut podczas 9. edycji MFF Tofifest. Wśród 26 prezentowanych filmów z 15 krajów większość będzie pokazywana w Polsce po raz pierwszy.

Osobną grupę stanowią obrazy poruszające kluczowe problemy dzisiejszego świata. Pogranicza sytego kapitalizmu i dramatu uchodźców z Trzeciego Świata dotyka brytyjski „The Lost Explorer” Tima Winklera, poruszająca historia młodej Brytyjki, która znajduje w swoim ogrodzie umierającego uciekiniera z Afryki. Kwestię wciąż niezagojonej rany Węgier – konfliktu Romów i Węgrów porusza nominowany do Złotej Palmy na festiwalu w Cannes „Magafeszültseg” („High Voltage”) Daniela Erdelyi.

Do Iranu przenosi nas zaś „Only Sounds Remains” Arasha Asthianiego, będący dramatyczną historią rodzinną o śmierci dziecka, do której doszło w efekcie gwałtownych protestów po sfałszowanych wyborach w Iranie. Niemiecki „Wachstum” („Growth”) jest dokumentem autobiograficznym w reżyserii Floriana Heinzen-Zioba, przedstawiającym utopijną stronę niekontrolowanego wzrostu.

Kwestie relacji międzyludzkich eksploruje kolejna grupa filmów konkursowych. Amerykańsko – francuski „Deux Iconnus” („The Strange Ones”) amerykańsko – francuskiego duetu Christopher Radcliff – Lauren Wolkstein. Nagrodzony na festiwalach w Bostonie i Atlancie, prezentowany w prestiżowych konkursach Clermond-Ferrand IFF, Sundance FF oraz SXSW FF film, to kryjąca tajemnicę opowieść o spotkaniu gdzieś w zapomnianym miasteczku w USA mężczyzny, chłopca i dziewczyny. Fabuła jest tu tylko pretekstem do zapytania kim jesteśmy, dokąd zdążamy?W niezwykły sposób o miłości opowiadają: francuski „Leave not a cloud behind” Pablo Gonzalesa. Pochodzący z Kolumbii z reżyser w tym filmie zabiera nas w podróż w głąb świadomości młodego chłopaka, który dopiero w stanie śpiączki spotka swoją miłość życia. Film nagrodzono na Brest European Short FF.Film o miłości, ale nieszablonowy. Tak można by opisać „Mi Otra Mihad” („My Other Half”) w reżyserii Beatriz Sanchez z Hiszpanii. W prezentowanym na Berlinale filmie świetne role grają młodzi wschodzący aktorzy hiszpańscy: Fernando Tielve i Nadia de Santiago, którzy odtwarzają postaci Adriana i Andrei. Bohaterowie filmu urodzili się w tym samym momencie podczas burzy magnetycznej, która zmieniła ich w żywe magnesy. Poznają się jako nastolatkowie i od razu rozumieją, że są swoimi „połówkami”. Ta błaha fabuła jest pretekstem do ciepłej opowieści tym jakimi drogami wędruje miłość kobiety i mężczyzny.

(trailery i dalsza część tej podróży video po kliknięciu w link poniżej)
Mi otra mitad (Trailer) from Roberto HG on Vimeo.


ext Mi Otra Mitad przez Festival-Mecal

O miłości, ale inaczej mówi reprezentujący Polskę „Zaśpiewaj mi do snu” Magnusa Arnesena. To historia o 45-letnim listonoszu, który by spełnić ostatnią wolę umierającej matki rusza w poszukiwania dziewczyny, która przynajmniej będzie udawała że jest jego narzeczoną. Ciekawie zapowiada się „Eu nao quero voltar sozinho” („I Don't Want to Go Back Alone”) z Brazylii. Mocna opowieść o miłości niewidomego nastolatka do swojego kolegi nagrodzona na festiwalu kina gejowskiego IFF LGTB w Turynie.Wśród filmów konkursowych znaleźli się laureaci BAFTY, nagród festiwalu Clermond-Ferrand czy uczestnicy konkursów Cannes, Berlinale i Wenecji. Większość z nich zobaczymy w Polsce po raz pierwszy właśnie dzięki Tofifest. Pełną listę filmów zakwalifikowanych do konkursu Shortcut znajdziecie na www.tofifest.pl