Torunianin robi film z Malcolmem McDowellem!

Stało się! Malcolm McDowell, znany z pokazywanej na otwarciu Tofifest'2011 "Mechanicznej pomarańczy" pojawi się w filmie, przy którym pracuje młody toruński reżyser Paweł Hejbudzki. Film opowiada o... Mikołaju Koperniku, a zdjęcia powstają w Grudziądzu oraz - już niedługo - w Toruniu. Bardzo prawdopodobne jest, że McDowell zagra samego Kopernika!

Malcolm McDowell w "Mechanicznej pomarańczy"...

...i dziś - tak będzie wyglądał jako Kopernik! ;)
Niedługo doczekamy się przyjazdu do Torunia ekipy realizującej film o Koperniku, którego tytuł wciąż nie został ujawniony. Na dwa toruńskie dni zdjęciowe zaplanowano scenę chrztu Mikołaja Kopernika w katedrze Św. Janów oraz sceny z dzieciństwa Astronoma. Co ważne - film emitowany ma być w Discovery Channel. Reżyserem jest Jerzy Szkamruk, autor nagradzanych filmów o Chopinie.

"Projekt jest fabularyzowanym dokumentem" - mówi Paweł Hejbudzki, pracujący w ekipie realizacyjnej. Hejbudzki kończy właśnie Warszawską Szkołę Filmową na kierunku reżyserii. Zabłysnął w 2006 roku wygrywając wiele festiwali offowym "Stanem umysłu". Ostatnio pokazał bardzo ciekawą ekranizację kilku wątków "Do piachu" S. Rożewicza pt. "Reszta jest milczeniem" (tu pisaliśmy o tym: http://festiwaltofifest.blogspot.com/2010/10/nowy-film-pawa-hejbudzkiego.html http://festiwaltofifest.blogspot.com/2010/10/reszta-jest-milczeniem-pierwsze-zdjecia.html). 

Ale wróćmy do produkcji. Wg. informacji jakie zdobył blog Tofifest, narratorem w filmie będzie
Malcolm McDowell, znany z historycznej roli w "Mechanicznej pomarańczy" Stanley'a Kubricka (film w odrestaurowanej wersji otwierał Tofifest'2011). Bardzo prawdopodobne jest, że McDowell zagra też Kopernika u schyłku życia, bo jak sam twierdzi - jest zafascynowany postacią Torunianina. To nie pierwszy przypadek gdy Szkamruk zaprasza do swoich filmów światowe gwiazdy. W jego nagradzanym dokumencie o życiu Chopina, narratorem był Ian Gillan z Deep Purple.

zdjęcia z planu w Grudziądzu, źródło grudziadz.pl
Pierwsze zdjęcia do filmu powstały niedawno w Grudziądzu. W fabularyzowanych scenach z XV wieku zagrali członkowie grudziądzkiej ekipy "Fabryka historii", rycerska Chorągiew Ziemi Chełmińskiej i aktorzy grudziądzkiego teatru. Zdjęcia kręcone w farze św. Mikołaja przedstawiały wygłaszanie przez Kopernika jego słynnego dzieła o monetaryzmie "Traktatu o monecie" (w 2012 r. mija 490. rocznica wygłoszenia tego traktatu właśnie w Grudziądzu). Zdjęcia z McDowellem powstaną najpewniej w studiu w Warszawie lub poza granicami kraju. Przypomnijmy, że to właśnie Tofifest w ubiegłym roku pokazał na otwarciu festiwalu, jako drugi zaraz po Cannes, odrestaurowaną kopię najsłynniejszego filmu McDowella - "Mechanicznej pomarańczy" w reż. Stanleya Kubricka. Zgody na ekskluzywny pokaz udzieliła rodzina Kubricka oraz Warner Bros.

A dalszych postępach filmu o Koperniku poinformujemy na bieżąco.

***
PS: prośba ze strony autorów bloga Tofi do mediów korzystających z tych informacji, które podajemy jako pierwsi - prosimy, wspominajcie drodzy Redaktorzy/Redaktorki o źródle :)
Byłoby nam niezwykle miło.