Sundance nagradza film z Gierszałem.

Najnowszy film z Kubą Gierszałem "Nieulotne" doczekał się laurów na najważniejszym festiwalu kina niezależnego na świecie - Sundance IFF w USA. Jury przyznało nagrodę za zdjęcia Michałowi Englertowiuznając go za najlepszego operatora filmu zrealizowanego poza USA.

Kilka dni temu cieszyliśmy się z nagrody na Sundance dla "Gwizdka" Grzegorza Zaricznego za najlepszy dokument krótkometrażowy,  a teraz kolejny sukces. "Nieulotne" to kolejny (po "Wszystko co kocham") film w reżyserii Jacka Borcucha wybrany do selekcji amerykańskiej imprezy i fetowany w Sundance. Kolejny z Kubą Gierszałem w roli głównej. Opowiada historię miłości Michała i Kariny, pary polskich studentów, którzy poznają się i zakochują, pracując razem w słonecznej Hiszpanii. Beztroski wakacyjny romans zostaje przerwany przez dramatyczne wydarzenie.

Gierszał z Flisakiem na Tofifest 2012
W rolach głównych prócz Gierszała, Magdalena Berus (znana z "Bejbi Blues" Katarzyny Rosłaniec), Andrzej Chyra, Joanna Kulig oraz hiszpańscy aktorzy - Ángela Molina znana m.in. z filmów Bunuela i Almodovara oraz Juan José Ballesta.

I co warto podkreślić film jest dowodem na wielką rolę jaką grają regionalne fundusze filmowe. Film był bowiem współfinansowany przez Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie. swoje dołożyło rodzinne dla Borcucha - Miasto Kwidzyn oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. "Nieulotne" jest polsko-hiszpańską koprodukcją. Producentam obrazu jest polska firma Mañana, a koproducentami Krakowskie Biuro Festiwalowe i Espiral Producciones S.A.

Festiwal Sundance jest jednym z najważniejszych świecie festiwali kina niezależnego. Impreza, której inicjatorem jest Robert Redford, odbywa się w miejscowości Park City w stanie Utah w USA. Sundance Film Institute wspomaga kino niezależne - daje stypendia reżyserom, scenarzystom i producentom, a także współfinansuje filmy.