Bodo Kox triumfuje. Wszystkie nagrody Tofifest 2013

Bodo Kox odbiera Anioła od Norah Mcgettigan
Nagrody Tofifest rozdane. Anioły zostają w Polsce. Podczas niedzielnej gali finałowej rozdano nagrody międzynarodowego festiwalu filmowego Tofifest w Toruniu. Grand Prix - Złotego Anioła w konkursie głównym On Air odebrali za znakomitą „Dziewczynę z szafy” producent filmu Włodzimierz Niderhaus oraz jego reżyser Bodo Kox. Pozostałe nagrody podzielili miedzy siebie filmowcy z Polski, Kuby i USA.


Decyzję o nagrodzie dla filmu Bodo Koxa międzynarodowe jury podjęło jednogłośnie. Sam Bodo Kox podczas odbierania Anioła dziękował też festiwalowi: „Ten festiwal dorastał wraz ze mną. Byłem tu gdy był offowy i ja byłem offowcem. Dziś do międzynarodowy festiwal z klasą i dlatego cieszę się podwójnie z tego Anioła”.  Nagrodę finansową ufundowaną przez marszałka województwa kujawsko – pomorskiego Piotra Całbeckiego odbierze producent filmu dyrektor WFDiF Włodzimierz Niderhaus.

Nagroda w konkursie krótkometrażowym trafiła do kolejnego polskiego twórcy. Otrzymał ją Paweł
Maślona za Magmę”. Nagrodę w tym konkursie ufundował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Najlepszym reżyserem 11. edycji został kubański  filmowiec Carlos Machado Quintela twórca filmu „La Piscina / Basen”. Nagrodę w tym konkursie ufundowała dyrektor Polskiego Instytut Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz.

W konkursie polskim From Poland zwycięstwo odniosło „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy, zaś w konkursie Lokalizacje – „Na własne ryzyko”  Piotra Grabowskiego i Jacka Piotrowskiego. Wyróżnienia odebrali też Amerykanka irańskiego pochodzenia, reżyserka filmu krótkometrażowego „Needle” Anahita Ghazvinizadeh oraz Paweł Słomkowski twórca „Sportowca”.

Tofifest udowodnił że jest jedną z najważniejszych polskich imprez filmowych i że nadane mu miano „niepokornego festiwalu” nie jest zdaniem na wyrost. W tym roku śród gości imprezy znaleźli się Ulrich Seidl, Krystyna Janda, Kazimierz Kutz, Małgorzata Szumowska, Wojciech Smarzowski, Marian Crisan, Martin Sulik, Jacek Dehnel czy Danuta Wałęsa.

Festiwal pokazał ponad 100 filmów w kilkunastu pasmach, zaś towarzyszyły mu debaty, panele dyskusyjne, koncerty i sety DJ’skie. Kolejna edycja toruńskiej imprezy – jesienią 2014.


Wyniki Tofifest 2013

NAGRODY REGULAMINOWE

Złoty Anioł w konkursie ON AIR  
"Dziewczyna z szafy" reż. Bodo Kox, Polska
Uzasadnienie: "Za przekonujące przedstawienie różnych sposobów postrzegania rzeczywistości niezależnie od tego, jak bardzo jest ona zakłócona". Nagroda w wysokości 20.000 zł ufundowana przez Marszałka województwa kujawsko – pomorskiego Piotra Całbeckiego

Złoty Anioł dla najlepszego reżysera 
Carlos Machado Quintela za "Basen/The Swimming Pool", Kuba / Wenezuela / Hiszpania
Uzasadnienie: "Za czystość środków użytych dla uzyskania doskonałej kompozycji oraz za empatię, powściągliwość i wyrzeczenie". Nagroda w wysokości 20.000 zł ufundowana przez dyrektor Polskiego Instytut Sztuki Filmowej Agnieszkę Odorowicz

Złoty Anioł w konkursie SHORTCUT  
"Magma" reż. Paweł Maślona, Polska
Uzasadnienie "Za mistrzowskie ukazanie sytuacji wyalienowania ujętej w przemyślaną i zdyscyplinowaną formę". Nagroda w wysokości 15.000 ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

Wyróżnienie: "Needle" reż. Anahita Ghazvinizadeh, USA
Uzasadnienie: "Za stworzenie przekonywującej opowieści filmowej, która łączy w sobie prostotę oraz bogactwo merytorycznych znaczeń"

Złoty Anioł w konkursie FROM POLAND 
„Chce się żyć” reżyseria Maciej Pieprzyca, Polska
Nagroda widzów festiwalu

Złoty Anioł w konkursie LOKALIZACJE 
„Na własne ryzyko” reżyseria Piotr Grabowski, zdjęcia Jacek Piotrowski, Polska
Uzasadnienie: "Za umiejętność opowiedzenia historii i wydobycie z aktora prawdy"

Wyróżnienie: "Sportowiec" reż. Paweł Słomkowski, Polska 
uzasadnienie: "Za wrażliwą obserwację zmagań bohatera z samym sobą"

Nagroda Publiczności
„Wejście Smoka”, reż. Robert Clouse, USA


NAGRODY SPECJALNE - specjalne wyróżnienia festiwalu Tofifest

Złoty Anioł za niepokorność twórczą - Ulrich Seidl
Złoty Anioł za niepokorność twórczą - Kazimierz Kutz
Złoty Anioł za niepokorność twórczą - Małgorzata Szumowska
Złoty Anioł za Całokształt twórczości - Krzysztof Zanussi
Złoty Anioł za Całokształt twórczości - Martin Sulik
Złoty Anioł dla wschodzącej gwiazdy europejskiego kina - Magdalena Berus
Flisak Tofifest – kujawsko-pomorska nagroda filmowa - Dawid Marcinkowski
Flisak Tofifest – kujawsko-pomorska nagroda filmowa - Jacek Szymczak