LOKALIZACJE: Film Torunianina na Planete Doc.

Jak poinformował na swoim profilu facebookowym reżyser, film dokumentalny pt. "Jestem Polakiem" w reżyserii torunianina Pawła Hejbudzkiego został zaproszony do programu 11. Planete Doc Festival.
 
kadr z filmu - "fałszywy narodowiec"
Nakręcony wspólnie z Michałem Modlingerem i Adamem Bobikiem film zrealizowano podczas "Marszu Niepodległości" 11 listopada tego roku. Krótkometrażowy obraz najprawdopodobniej będzie miał pokaz w TVP KULTURA.
Warto obejrzeć go podczas Planete Doc, bo chyba nikt dotąd nie zrealizował tak zaskakującego portretu tej ogromnej prawicowej manifestacji, która od kilku lat kończy się - niestety - zamieszkami. Hejbudzki zdecydował się na ruch szalony i niebezpieczny. Wszedł w sam środek marszu z kamerą i udającym jednego z prawicowych aktywistów młodym aktorem. Przez prawie całą trasę przemarszu filmował zachowania "fałszywego narodowca" i otaczających ich ludzi. Jak sam wspomina, tylko raz pojawiło się zagrożenie pobiciem, ale bojówkarze uwierzyli, że za kamerą stoją "swojaki". Hejbudzki i aktor przez cały czas aktywnie uczestniczyli w manifestacji, krzycząc prawicowe hasła i rozmawiając z ludźmi idącymi w Marszu.

kadr z filmu
W filmie ogląda się z wielkim zaciekawieniem ich rozmowy z ludźmi z Marszu, bo chociaż generalnie koncentrują się na sloganach i antyrządowo-antyeuropejskich truizmach, to atmosfera "środka" tej wielkiej manifestacji otwiera chwilami ich zupełnie inne oblicza. Zupełnie zaskakującym momentem filmu jest przypadkowe spotkanie i rozmowa z... Bolesławem Tejkowskim przez wiele lat uważanym za lidera polskiego ruchu nacjonalistycznego, który także "wybrał się" na "Marsz Niepodległości". Polecam.

PS: na Planete Doc prezentowany będzie również pierwszy w XXI wieku film o Bydgoszczy "Bydgoszcz od świtu do zmierzchu". Wielkie przedsięwzięcie dokumentalne, zrealizowane w ramach międzynarodowego projektu "Świat od świtu do zmierzchu".