"Filipiński łącznik". Michał Joachimowski.

Michał i Louise Joachimowscy. Swoje prace realizują głównie na Filipinach i w Hong Kongu. Dlaczego nie wiemy o tym w ich rodzinnym regionie, rodzinnej Bydgoszczy?

Michał Joachimowski Senior, kadr z filmu
To dobra okazja by o nich opowiedzieć, bo ostatnio "wrócili artystycznie" do miasta nad Brdą, realizując film o Michale Joachimowskim Seniorze, polityku, sportowcu i ojcu Michała Jr., kóry zmarł rok temu, pod tytułem: "17.03 czyli godzina szczerości Michała Joachimowskiego". Joachimowski Senior to wielokrotny mistrz Polski, olimpijczyk, mistrz świat w hali. W rządzie Jerzego Buzka zajmował stanowiska wicewojewody bydgoskiego, a następnie wojewody kujawsko-pomorskiego. Film miał swoją uroczystą premierę w Kinie Orzeł Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. Zaczyna się od wykonanych niepewną ręką czarno-białych ujęć z polsko-rumuńsko-włoskiego mityngu lekkoatletycznego, gdzieś w latach 70. Na ekranie widzimy Joachimowskiego walczącego o pokonanie rekordu świata w trójskoku, autorstwa Polaka Józefa Schmidta. "Chciałem filmem odpowiedzieć na pytanie - kim jest ten człowiek, który stał się moim tatą?" - mówił na premierze Michał Jr.. Trailer filmu zobaczycie tutaj, a my zajmiemy się tą nieodkrytą częścią twórczych działań państwa Joachimowskich.

kadr z "The One musical"
Gdy analizowaliśmy w internecie ich prace, rosło nasze zaskoczenie ich ilością i jakością. Trudno nie
zachwycić się tym co robią dla dzieciaków z biednych, filipińskich wiosek. Poprzez sztukę - śpiew i film - dają im szansę na wejście do tego "lepszego" świata równiejszych szans. 
Prowadzą firmę La Rouge Productions, produkującą na Filipinach filmy. Współtworzą je dzieci, którymi artystycznie opiekują się Joachimowscy. Specjalnie dla tych dzieciaków stworzyli też chór dziecięcy ICM Choir. Działalność chóru przynosi też liczne efekty filmowe - krótkie metraże i teledyski.


A tu wyprodukowany przez Joachimowskich utwór, świetnie zaśpiewany przez filipiński zespół dziecięcy What is Music? utwór "Sounds of Hong Kong".


Ich krótkometrażowy film "Short Steps" otrzymał Wyróżnienie Honorowe na Women’s Independent Film Festival. Film jest historią czternaściorga dzieci, będącą przy tym uniwersalną opowieścią o milionach Filipińczyków. "Short Steps" mówi o młodej Angielce, która przybywa na Filipiny, by pracować z dziećmi ze slumsów, tworząc dla nich chór. Angielka odnosi sukces. Zabiera dzieci w podróż marzeń. Dzięki jednoczącej ich muzyce, czternastka dzieci zaczyna koncertować w wielu krajach. Dzięki temu dzieli się ze światem wiedzą o życiu najbiedniejszych Filipińczyków.

  

Zrealizowali też musical! "The One Musical", nakręcony przy udziale filipińskich zawodowych aktorów i naturszczyków, oparty jest na ludzkich historiach "zbieranych" w wielu zakątkach Filipin. Chociaż opowiada o smutnej rzeczywistości, pokazując panoramę biedy, zostawia jednak nadzieję na jej przezwyciężenie.


Filmy i chór to niektóre z dróg tej kreatywnej pary. Równocześnie Louise Joachimowski kontynuuje bowiem swoją karierę muzyczną, a teledyski dla niej realizuje Michał. Takie jak ten do"Too Small"

 

Warto obserwować twórczą, i nie tylko, drogę tych niezwykłych ludzi związanych z Bydgoszczą.