Ładne dziewczyny z ładnym talentem. Nie wierzycie? TFM ocenia klipy #3: Jakim Cudem "Czemu nie orzesz chłopolek"

kadr z klipu "Czemu nie orzesz chłopolek"
Klip rzadki w Polsce, bo kreatywny. Z gracją omijający rafy folko-kiczu, w który łatwo wpaść obrazując muzykę ludową. Piękne dziewczyny, nowoczesny design i świetna muzyka. Dobra robota! Jak oceniliśmy klip?


Ocena Tofifest Film Magazine: 4.9 (skala 1-6)

Klip zrealizowała trójmiejska artystka, Izabella Sawicka. Ona też, wraz z fotografikiem Pawłem Kleinem, napisała scenariusz. Bydgoski, kobiecy team "Jakim cudem" istnieje na scenie od kilku lat. Ten klip może otworzyć przed nimi bramy rynku muzycznego.


PLUSY: Twarze kobiet

"Czemu nie orzesz chłopolek" to tradycyjna, kujawska piosenka ludowa w niemalże transowej aranżacji. Nie było łatwym zadaniem pokazanie tego nieszablonowo.

Dlatego dobrze, że reżyserka postawiła na twarze dziewczyn z "Jakim Cudem", które stały się leitmotivem klipu. Siłę klipowi daje mocna osobowość ekranowa (i sceniczna, o czym miałem szansę przekonać się osobiście) Małgorzaty Żurańskiej-Wilkowskiej. Charyzmę tej wokalistki widać w każdym ujęciu.

Nie zabrakło elementu ludowego, pokazanego nienachalnie, kontekstowo. Pojawia się w kadrze w formie wycinanki z ludowym wzorem, otaczającej szyję wokalistki niczym barokowa kryza.

Czytaj też TFM ocenia klipy #1: Dubska, The Returners, Małpa.

MINUSY: Makijaż

Ale musi być w tym wiadrze miodu łyżka kwasku cytrynowego. Makijaż. Być może tylko ja to tak postrzegam, ale naturalna uroda dziewczyn z "JC" nie wymagała zastosowania agresywnych geometrycznych makijaży. Być może kryła się pod tymi formami, jakaś idea, ja jednak tego nie rozszyfrowałem i odebrałem tą stylizację jak echo klipów z lat 80..

Czytaj też TFM ocenia klipy #2: Roan, Illegal Boys, Incognito.

Resume

Trudno jednak cokolwiek poza tym drobiazgiem klipowi zarzucić. Przy użyciu niewielkich środków wyrazu, dobrego oświetlenia i oszczędnej gry kamerą uzyskano efekt, z którym "JC" może ze spokojem stukać do bram dużych wytwórni. Najważniejsze, że to klip nieszablonowy, kreatywny. Jeżeli jesteście początkującą grupą i chcecie "czegoś innego" od banalnej jatki szybko zmontowanych kadrów, polecam duet Sawicka - Klein.

Oceniał Jarosław Jaworski, programer pasma Lokalizacje Tofifest
Uwagi, pochwały, wyzwiska i złośliwości wysyłajcie na press@tofifest.pl

PS: Sawicka i Klein nie po raz pierwszy pracują razem. Spod ich rąk wyszło już kilka klipów, w tym także te, do solowych projektów muzycznych Izabelli Sawickiej, w których występuje ona jako Izes. Warto obejrzeć!

****
To był 3. odcinek serii: "Toffifest Film Magazine ocenia nowe klipy zespołów z Kujaw i Pomorza". Patrzymy co dzieje się w klipo-sferze od Włocławka przez Toruń do Bydgoszczy. Od Inowrocławia do Grudziądza. Skala ocen od 1 do 6. Jeżeli macie ciekawy klip do oceny, podsyłajcie na press@tofifest.pl Niedługo kolejna część. Stay tuned!Jakim Cudem oficjalna strona: http://www.jakimcudem.pl/