Czy zobaczymy w końcu film nakręcony w Polsce z aktorami z "Ostatniego Samuraja"?

fotos z planu filmu, źródło: dziennik Nowości, Sławomir Kowalski
5 grudnia 2015 roku w Tokio odbyła się premiera japońskiego filmu „Persona non grata”. Oryginalna nazwa obrazu - „Sugihara Chiune” – to zarazem nazwisko głównego bohatera, dyplomaty z czasów II wojny światowej, zwanego „japońskim Schindlerem”. Film niemal w całości nakręcono w Polsce, z udziałem aktorów znanych z „Ostatniego samuraja”, pod okiem reżysera-współtwórcy „Transformers’ów”. Nasuwa się pytanie, czy zobaczymy kiedykolwiek ten film w Polsce? Od premiery w Tokio mija właśnie rok i niestety nic nie wskazuje na to, żeby film został u nas pokazany. A wielka szkoda.


Zdjęcia do filmu kręcono w połowie 2015 roku. Akcja filmu rozgrywa się w okresie od 1934 do 1955 roku, na terenie Europy, Azji i Ameryki Północnej. Wszystkie te kontynenty udało się scenografom „zbudować’ w Polsce. W filmie zagrali aktorzy japońscy, ale też duża reprezentacja aktorów polskich. Można powiedzieć, że cała ekipa realizacyjna i obsada są więcej niż zacne.


Od „Transformers” po „Ostatniego samuraja”

Reżyserem jest Cellin Gluck Niezwykle doświadczony filmowiec mający na koncie zarówno własne produkcje, jak i pracę w roli II reżysera przy megaprodukcjach z Hollywood. Gluck współtworzył takie filmy jak „Godzilla” (2014), „Pamiętniki gejszy” (2005), „Transformers” (2007), „Tytani” (2000) i „Contact” z Jodie Foster (1997).

Postać Chiune 'Sempo' Sugihary odtwarza znany japoński aktor Toshiaki Karasawa („Witaj w domu, panie McDonald”, „Minna no ie”). Jego filmową żoną - Yukiko Sugihara - jest rozchwytywana japońska modelka i aktorka Koyuki. Światowej widowni dała się poznać jako bohaterka filmu Edwarda Zwicka „Ostatni samuraj” (2003). Jest laureatką nagrody Nikkan Sports Film Award 2004 oraz nominacji do Nagród Japońskiej Akademii Filmowej.

Chiune Sugihara w Holocaust Encyclopedy 

Warto też wspomnieć o Fumiyo Kohinata grającym japońskiego ambasadora. Aktor ten znany jest w świecie z ról w „Dark water” i „Ring 2”.

A Polacy?

Agnieszka Grochowska gra rolę Rosjanki - Iriny, pierwszej, wielkiej miłość dyplomaty, która miała istotny wpływ na jego działalność. Borys Szyc odtwarza postać polskiego oficera, który nawiązuje współpracę z Sugiharą w związku z prowadzoną działalnością szpiegowską przeciwko okupantom Polski. Poza tym na ekranie pojawiają się Cezary Łukaszewicz, Michał Żurawski i Andrzej Blumenfeld. Obsada godna filmu o wielkiej postaci. Tymczasem zapewne nikt z Was nie wie kim był ten facet?!


„Japoński Schindler” zapomniany przez wszystkich

Postać Chiune Sugihary nie istnieje w polskim dyskursie historycznym. To dziwne bo latem 1940 roku ratował głównie polskich Żydów uciekających z zajętego przez hitlerowców kraju na Litwę. Sugihara był od marca 1939 japońskim konsulem w ówczesnej stolicy Litwy - Kownie.

Pełna informacja o Chiune Sugihara na Forum Żydów Polskich 

Litwę zalewały wtedy kolejne fale uciekinierów żydowskich, ale sytuacja stała się tragiczna, gdy w czerwcu 1940 roku wkroczyli Sowieci. Żydzi w panice łapali się wszelkich sposobów by wyrwać się z matni. Jednym z nich okazało się być otrzymanie japońskiej wizy. Sugihara wbrew swojemu rządowi postanowił przyznać maksymalną ilość takich wiz i uratować tylu Żydów, ilu się da. Wg różnych ocen, „wizy życia”, dostać mogło nawet 10 000 osób. Dlatego też Sugihara otrzymał przydomek „japoński Schindler”. 

W 1985 otrzymał nagrodę instytutu Yad Vashem i – jako jedyny Japończyk – został uhonorowany tytułem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Zmarł 31 lipca 1986. Jego historię dziejącą się na 3 kontynentach w całości udało się nakręcić… w Polsce

Chełmno jako plan filmu "Persona Non Grata"
Warszawa udaje Moskwę

jak pisałem, Polska zagrała w filmie trzy kontynenty. Królewiec - stolicę dawnych, niemieckich Prus Wschodnich zagrało Chełmno, leżące zaledwie 30 km od Torunia – miasta rodzinnego festiwalu Tofifest. W Warszawie „nakręcono” Berlin, Kowno, Moskwę, a nawet… Tokio i Nowy Jork! Np. Plac Zamkowy udawał Plac Czerwony w Moskwie (!).

Pełna historia Chiune Sugihary

Izrael umieszczono na polach nad mazowiecką rzeką Liwiec, chińską Mandżurię oraz obóz koncentracyjny w Dachau wygospodarowano na Dolnym Śląsku. Statek „Sołdek” stojący na Motławie w Gdańsku wystąpił jako parowiec łączący Władywostok z wybrzeżem Tsurga w Japonii. Port w Gdyni „udawał” zaś port w Kłajpedzie. Wielki bal w Bukareszcie filmowcy zrealizowali w salach Muzeum Poznańskiego w Łodzi.
Polskę mą widzę ogromną!

Ulice Sugihary

Pamiętają o nim na Litwie i w Japonii. Ulice w Wilnie i Kownie zostały nazwane jego imieniem, a w budynku dawnego konsulatu japońskiego w Kownie mieści się muzeum. Jego imię nosi planetoida (25893) "Sugihara". W latach 90. mieszkańcy Yaotsu, rodzinnego miasta Sugihary postawili pomnik upamiętniający swego rodaka (The Chiune Sugihara Memorial).

Chełmno jako plan filmu "Persona Non Grata"