Polski reżyser debiutuje na Berlinale i dziękuje Malkovich’owi

kadr z filmu "Butterfly Kisses"
Nakręcony w Wielkiej Brytanii debiut pełnometrażowy polskiego reżysera Rafała Kapelińskiego będzie miał światową premierę na festiwalu filmowym w Berlinie. „Butterfly Kisses” wystartuje w sekcji Generation. W głównej roli zagrał Theo Stevenson, znany z filmu „Brugges”. Wśród osób, którym reżyser oficjalnie dziękuje za wsparcie, znaleźli się John Malkovich i Paweł Pawlikowski.

„Poruszająca psychologiczna podróż” – producentka Rosie Alison, „Oryginalne, odważne i głęboko niepokojące” – nagrodzony BAFTA reżyser Richard Kwietniowski. To pierwsze oceny filmu. Główni bohaterowie, to trzyosobowa paczka chłopaków z robotniczej dzielnicy. Jak każdy nastoletni facet, wiele czasu spędzają na rozmowach o dziewczynach, seksie i swoich dotychczasowych podbojach. Jeden z nich ukrywa jednak przed kolegami mroczny sekret.


Wspólne dzieło angielsko - polskie

Scenariusz filmu napisali Greer Ellison i Merlin Merton. W rolach głównych młodzi brytyjscy aktorzy i aktorki. Najbardziej rozpoznawalną postacią jest Theo Stevenson (Jake), znany z takich filmów jak "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj” („Brugges"), "Horrid Henry: The Movie" i "Fred Claus - brat Świętego Mikołaja". Rosie Day to młoda gwiazda wielu seriali telewizyjnych, znana też z filmu "Ponury dom". Otrzymała za rolę w tym filmie nagrodę aktorską na Festival Trophy. Ponadto na ekranie widzimy Liama Whitinga i Byrona Lyonsa.

Film jest wspólnym przedsięwzięciem jednego polskiego i kilku brytyjskich producentów. Wiodącym jest Blue Shadows Films Production, a koproducentami są polski Solopan oraz Grump Films i Rocha World Films. Film powstał dzięki współpracy z BBC i Film London Microwave Scheme oraz wsparciu Northern Ireland Screen.


Rafał ze Złotym Aniołem

Dla nas to podwójnie dobra wiadomość, bo Rafał jest związany z Tofifest od lat. Jest laureatem Flisaka Tofifest i Złotego Anioła za krótkometrażowy "Emilka Płacze" (2006). To właśnie ten film przyniósł mu największe sukcesy. Nagrodę główną konkursu kina niezależnego w Gdyni, krótkometrażowe Grand Prix Tofifest, nagrodę główną sekcji krótkometrażowej festiwalu Nowe Horyzonty, nagrody festiwali w Austin (USA), Seattle (USA), Oberhausen (Niemcy), Brest (Francja) i wiele innych.

Z powodzeniem na festiwalach prezentowane były także kolejne jego krótkie metraże "Ballada o Piotrowskim" (obecnie "Fundacja kultura") oraz "Konfident". Rafał jest absolwentem Wydziału Filologii Angielskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (1994), Wydziału Zarządzania i Administracji Mediami (MBA) Uniwersytetu Washington w Seattle (USA) i Londyńskiej Szkoły Filmowej (LFS) w Londynie. W 2006 razem z Piotrem Ledwigiem utworzył firmę Aurora Film ProductionToruń mocny w Berlinie

Oprócz filmu Rafała Kapelińskiego, znajdziemy w tym roku w Berlinie inny akcent związany z Toruniem, miastem rodzinnym Tofifest.

W startującym w Konkursie Głównym filmie "Pokot" Agnieszki Holland występuje w głównej roli torunianin Jakub Gierszał (także laureat Złotego Anioła i Flisaka Tofifest). Gierszał będzie też bohaterem prezentacji prestiżowego magazynu Variety, który uznał go za jednego z 10 najważniejszych ludzi filmu z Europy, jakich trzeba obserwować w roku 2017. Wow!

Drugą, młodą postacią polskiego kina promowaną w ramach inicjatywy Shooting Stars, będzie Zofia Wichłacz. Zdobywczyni nagrody za debiut aktorski w "Mieście 44" grała już wspólnie z Kubą we wciąż nieujawnionym filmie "Zgoda". Pisaliśmy o jego tajemniczych losach TUTAJ.

Warto dodać, że rok temu z Berlina ze Srebrnym Niedźwiedziem wyjechał urodzony w Toruniu, a wychowany w Inowrocławiu Tomasz Wasilewski. Także tradycja jest, wystarczy do niej nawiązać.

Kuba Gierszał odbiera Złotego Anioła z rąk Kafki Jaworskiej, dyrektor Tofifest

Komentarze