GAJOS ze Złotym Aniołem Tofifest!

A to wielka radość nas spotkała :)Sam Janusz Gajos odbierze na Tofifeście specjalnego Złotego Anioła za niepokorność twórczą! Super informacja co tu dużo mówić. Nie ma sensu rozpisywać się o Gajosie. Gajos to Gajos. Firma! Mistrz. Jeden z nielicznych aktorów, który zawsze jak mu przykleją jakąś metkę, potrafi się jej pozbyć i pozostać sobą. Za to właśnie nasz niepokorny festiwal daje mu niepokorną nagrodę. Poniżej pełniejsza informacja, a my już dziś zapraszamy na otwarte spotkanie z Januszem Gajosem w toruńskim Empiku [naszym oficjalnym partnerze] w piątek 26.06 o 17.30.

SPECJALNY ZŁOTY ANIOŁ DLA JANUSZA GAJOSA Wielka postać polskiego kina, jeden z najwybitniejszych aktorów w historii naszego filmu i teatru – Janusz Gajos odbierze 26 czerwca na Festiwalu Filmowym TOFIFEST Specjalnego Złotego Anioła za wkład w sztukę aktorską i niezależność twórczą.

Gajos to twórca o niezwykle szerokim spektrum zainteresowań, jedna z największych osobowości kina polskiego - profesor sztuk teatralnych, ośmiokrotny zdobywca nagród aktorskich na festiwalu w Gdyni, laureat SuperWiktora, Złotych Orłów, Złotych Kaczek.
Jako jedna z niewielu osobowości filmowych był w stanie kilkakrotnie stać się idolem tłumów i za każdym razem pozbyć się metki, jaką usiłowano mu przyczepić. Był zarówno słynnym Jankiem Kosem z „Czterech Pancernych”, jak i telewizyjnym Tureckim z „Kabareciku Olgi Lipińskiej”. Za każdym razem wychodził zwycięską ręką zostając po prostu Januszem Gajosem, a nie kolejną postacią filmową.

Urodził się 23 września 1939 w Dąbrowie Górniczej. Miłość do sceny odkrył w szkolnym teatrze w Będzinie. Grał tam w Teatrze Dzieci Zagłębia pod opieką Jana Dormana. Kazimierz Kutz porównał karierę Gajosa do przełamywania kompleksu odrzuconego. Gajos rzeczywiście trzykrotnie bezskutecznie zdawał na Wydział Aktorski łódzkiej Filmówki. Udało się dopiero za 4 razem. Studiował na Wydziale Aktorskim PWSFTiT w latach 1961–1965, dyplom uzyskał w 1971.

Debiutował w filmie Marii Kaniewskiej "Panienka z Okienka" w roli Pietrka (1964). Zagrał m.in. w kultowym serialu „Czterej pancerni i pies” (1966), jako Janek Kos, w równie popularnym serialu młodzieżowym „Wakacje z duchami” (1970).
Rola Kosa przyniosła mu popularność podobną do dzisiejszych nowel telewizyjnych, nikt nie pamiętał Gajosa, wszyscy znali go jako bohaterskiego czołgistę. "Bałem się, że to koniec. Zawodowa śmierć. A ja bardzo chciałem grać, bardzo chciałem być aktorem" – wspominał Gajos. Drugą postacią, która zagroziła mu zaszufladkowaniem była rola woźnego Tureckiego w cyklicznym programie telewizyjnym "Kabaret Olgi Lipińskiej". Postać drobnego cwaniaczka z wąsem, w waciaku i bereciku z "antenką", uznana przez krytykę za arcydzieło formy komediowej, stała się kolejną etykietką aktora.

Gajos poradził sobie jednak ze wszystkimi etykietkami. „Największym wrogiem wszelkiej sztuki jest banał. Janusz jest artystą, który stara się banału uniknąć. Może zagrać wszystko - od kabaretu, po grecką tragedię." - mówiła Olga Lipińska.

W 1977 przyszła większa rola w "Milionerze", za którą otrzymał nagrodę za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, którą ponownie odebrał cztery lata później za rolę w "Wahadełku"(1981) Filipa Bajona [ogólnie ośmiokrotnie otrzymywał nagrody aktorskie na FPFF]. Pojawił się w słynnym filmie Barei „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?” (1978), jako kierownik delikatesów, który robi fotografie „klientom których nie obsługujemy”. Wszyscy fani Barei pamiętają też jego świetną rolę demonicznego aparatczyka komunistycznego z serialu „Alternatywy 4”. Zagrał również w nagrodzonym Złotymi Lwami Weneckimi „Roku spokojnego słońca” (1984) Zanussiego, w „Dekalogu IV” (1988) oraz „Trzy kolory: Biały” (1993) Kieślowskiego. Znakomitą rolę Jana Laguny – przekupnego sędziego piłkarskiego zagrał w „Piłkarskim pokerze” (1988), zaś nagrody w Gdyni przyniosła mu rola cenzora w „Ucieczce z kina Wolność” (1990) Marczewskiego.
Nie mogło go zabraknąć w kultowym filmie „Psy” (1992) Pasikowskiego, gdzie wcielił się byłego majora SB. Gajosa widzieliśmy też w „Przedwiośniu” Łazarkiewicz (2001)”Zemście” Wajdy (2002), „Pitbullu” Vegi (2005) i w znakomitej roli w „Jasminum” Kolskiego (2006).

Żeby dopełnić obrazu wszechstronności należy dodać, że Janusz Gajos był przez ten czas aktorem Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, teatrów warszawskich: Komedia, Polski, Kwadrat i Dramatyczny, Powszechnego oraz Teatru Narodowego w Warszawie.

Aktor zajmuje się również fotografią i organizuje wystawy swoich zdjęć.

W Toruniu Gajos będzie gościem specjalnym Gali Otwarcia Festiwalu 26 czerwca. Odbierze na niej specjalnego Złotego Anioła – nagrodę festiwalową – za wkład w sztukę aktorską oraz niezależność twórczą.