Lankosz w DKF Jazda

Piszemy o tym z przyjemnością. Każdy dla kogo postać zwycięzcy tegorocznego festiwalu w Gdyni - Borysa Lankosza - była tajemnicą, może teraz nieco rąbka tej tajemnicy odsłonić. Na tofifestowym blogu z czystym sercem zapraszamy do DKF-u Jazda na pokaz "Radegast", ostatniego dokumentu Lankosza, zrealizowanego przed nakręceniem "Rewersu" [za który dostał Złote Lwy i 5 innych nagród w Gdyni].

A tutaj pełniejsza informacja:

TEGOROCZNY ZWYCIĘZCA z GDYNI w DKF JAZDA.
W najbliższy czwartek, toruński DKF Jazda zaprasza na wyjątkowy pokaz. Dokumentalny film "Radegast", w reżyserii zwycięzcy tegorocznego festiwalu w Gdyni Borysa Lankosza. To unikatowa okazja by zobaczyć film, który poprzedzał nagrodzoną Złotymi Lwami ostatnią produkcję tego reżysera. Tym bardziej, że niedługo "Radegast" doczeka się fabularnej kontynuacji.

O czym mówi "Radegast"? "To opowieść o zderzeniu dwóch cywilizacji żydowskich - zachodniej i wschodniej. Do łódzkiego getta deportowano kwiat inteligencji zachodnioeuropejskiej. Radegast to nazwa stacji kolejowej, gdzie zatrzymywały się ich pociągi" - mówi w wywiadzie dla PAP reżyser. Lankosz chciał pokazać, uzmysłowić widzowi wstrząs jaki przeżywali bohaterowie "Radegast", gdy nagle znajdowali się w miejscu, gdzie "kończyła się" cywilizacja. "Bardziej niż uwięzieniem,

przerażeni byli widokiem brukowanych ulic, walących się budynków pozbawionych kanalizacji. Nie mieli pojęcia, że świat taki jak ten mógł istnieć w 1942 roku" - mówi Lankosz.
 
Warto dodać, że zaproszony do Torunia przez DKF Jazda "Radegast" doczeka się już niedługo fabularnej kontynuacji. Lankosz planuje bowiem kolejną współpracę z autorem scenariusza do "Rewersu" Andrzejem Bartem. Będzie to ekranizacja powieści Barta - "Fabryka muchołapek". To także opowieść o łódzkim getcie, a dokładniej o Mordechaju Chaimie Rumkowskim, którego hitlerowcy ustanowili zarządcą tego piekła na Ziemi. Rumkowski to postać niezmiernie kontrowersyjna, oskarżana przez jednych o wydanie na śmierć wielu Żydów, a przez innych uznawana za człowieka, którego polityka wobec Niemców pozwoliła tysiącom przeżyć dłużej.

Tym bardziej warto wybrać się w czwartkowy wieczór na "Radegast" do DKF Jazda. Seans odbędzie się 29.X.2009, g. 19.30 w Kinie Centrum w CSW, dzięki uprzejmości Festiwalu Żydowskie Motywy.