Filmowy ferment w Toruniu i Bydgoszczy, cz.1/2009

Od siedmiu lat co roku przyznajemy nagrody dla filmowców wywodzących się z naszego regionu, a wybijających się na polskiej i europejskiej scenie. To najstarsza nagroda regionalna w kraju. O ile "nasi" dobrze poczynają sobie na arenie krajowej, to w regionie coraz marniej było z produkcjami filmowymi robionymi tu u nas na miejscu.


Monika Kuczyniecka, teledysk do "Bang Bang" Voo Voo
Ale końcówka 2009 przyniosła wyraźne ożywienie filmowe dla Torunia i Bydgoszczy. Nowe prace autorki teledysków grupy Czesław Śpiewa – Moniki Kuczynieckiej, niezależne produkcje z Torunia i Bydgoszczy czy obietnicę nowej fabuły autora „Wielkiej małej miłości” Łukasza Karwowskiego. Oba te ośrodki od lat mogą poszczycić się ważnymi nazwiskami polskiego kina – Jerzy Hoffman, Kazimierz Karabasz, Grażyna Szapołowska, Bogusław Linda, czy młodsze pokolenia – Małgorzata Kożuchowska, Joanna Koroniewska oraz nominowane do Nagrody Cybulskiego 2009 Magdalena Czerwińska i Roma Gąsiorowska. Stąd wywodzą się też znakomici młodzi dokumentaliści Maciej Cuske, Marcin Sauter i Jacek Szymczak. Od 7 lat Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest dostrzega ich i nagradza najstarszym polskim wyróżnieniem regionalnym – Flisakiem Tofifest fundowanym tradycyjnie przez prezydenta Torunia.
Dlatego zapowiadamy z dużym zadowoleniem - już niedługo cykl postów o nowych filmach z regionu rodem.
Na początek ważna informacja. Oczekiwany z dawna "Kruzenstehrn" Macieja Cuske, dokument o rejsie tym najsłynniejszym żaglowcem świata, pojawi się nie zimą 2009, ale wiosną 2010.
Pełną informację o rejsie, dokumentację foto i wiele innych wieści o realizacji filmu znajdziecie: TUTAJ

Blog Tofifestu jest najpełniejszym źródłem wiedzy o kujawsko - pomorskim filmie.
Dziennikarze - zaglądajcie tu by wiedzieć o kim pisać i kto niedługo będzie gwiazdą :)