KRUK WYGRYWA KULTOFFKINO!


Film dokumentalny "Taksówkarz" torunianina Ryszarda Kruka zwyciężył w plebiscycie publiczności 1. Festiwalu KULT OFF KINO TVP Kultura. Laureatów ogłoszono podczas gali w Warszawie. "Taksówkarz" miał swoją premierę kinową w toruńskim kinie Orzeł dzięki organizatorom festiwalu Tofifest .

W głosowaniu na najlepszy film festiwalu według widzów TVP Kultura oddano 3555 głosów. Nagrodę Publiczności otrzymał toruński reżyser Ryszard Kruk za film „Taksówkarz”. To nagradzany już w kraju dokument, którego zasadniczym wątkiem tematycznym jest przemijanie, samotność, znaczenie pracy dla ludzkiego losu. Bohaterem filmu jest Henryk Janicki - najstarszy toruński taksówkarz (77 l.), nieprzerwanie pracujący w zawodzie od pięćdziesięciu lat. To postać kultowa dla każdego, kto choćby raz zetknął się z jego taksówką. Wypolerowany „duży fiat”, który jakby wczoraj zjechał z taśmy na Żeraniu. W środku starszy pan o wspaniałych, przedwojennych manierach. Z pełną kulturą, spokojnie, do tego zabawiając świetnymi opowieściami. Podróż z nim - od zawsze taksówką z numerem 2- to podróż w inny świat.

Polską premierę kinową "Taksówkarza" zorganizował dwa lata temu festiwal Tofifest. Film był też perłą pasma lokalnego ubiegłorocznej edycji Tofifestu.

Kruk konkurował z nadesłanymi na konkurs 142 filmami, z których 56 walczyło o nagrody w pięciu kategoriach: off, etiudy studenckie, animacja, nagroda publiczności oraz Grand Prix Festiwalu. Filmy oceniało jury w składzie: Robert Gliński, Janusz Zaorski, Rafał Listopad, Krzysztof Koehler, Andrzej Wolf. Grand Prix dostał Jakub Czekaj za film „Za horyzont”. Statuetkę dla najlepszego filmu offowego otrzymał Wojciech Solarz za film „Tajemnica Alberta”. Nagrodę dla najlepszego filmu studenckiego odebrał Jakub Pączek za film „Pralka”. Nagrodę dla najlepszego filmu animowanego otrzymał Miłosz Margański za film „Placówka”.