"Reszta jest milczeniem" - pierwsze zdjęcia!

Zapowiadaliśmy kilka dni temu nowy film Pawła Hejbudzkiego "Reszta jest milczeniem". Bloggerzy Tofifestu mają jednak odpowiednie wtyki. Obejrzeliśmy pierwszą, dziesięciominutową wersję - zapowiedź filmu. I jesteśmy pod wrażeniem!

Długa sekwencja wyroku antykomunistycznej partyzantki, wykonywanego w lesie na jednym ze zdrajców to popis umiejętności młodego reżysera i aktorów z Torunia - Radka Garncarka i Radka Smużnego. Bardzo dobre prowadzenie kamery, świetny klimat i muzyka Grzegorza Hinczewskiego. Jak skromnie mówił blogowi Tofifest Hejbudzki dla niego to tylko zapowiedź filmu, ale po obejrzeniu jasno można powiedzieć że wystarczy by utrzymała taką formę a będziemy mieli świetne kino. 
Ważne, że oparł się dobrym materiale literackim. Film osnuty jest bowiem na opowiadaniu Tadeusza Różewicza "Do piachu", kontrowersyjnym, budzącym skrajne emocje. To drugi przypadek, gdy reżyser z Torunia przenosi na ekran polską prozę. Z powodzeniem robił to kilka lat temu Waldemar Grzesik, laureat Flisaka Tofifest 2008, który zekranizował dwa opowiadania Marka Hłaski w swoich wielokrotnie nagradzanych filmach "Brat czeka na końcu drogi" i "Najświętsze słowa naszego życia". w obu pojawili się dodajmy, aktorzy występujący w nowym obrazie Hejbudzkiego.

Po tak obiecującym początku czekamy na ciąg dalszy.

A poniżej seria fotek z filmu [w poprzedniej wiadomości pokazaliśmy stylizowane fotosy, te zdjęcia są zaś prawdziwymi kadrami z filmu, ale przed korektą barwną - czyli mocno nieoficjalne].


Radek Garncarek

na mokradłach
przed wyrokiem

Radek Smużny