ZAORSKI i GLIŃSKI OCENIĄ TORUŃSKIEGO "TAKSÓWKARZA"

Film dokumentalny "Taksówkarz" torunianina Ryszarda Kruka znalazł się w ścisłym finale pierwszego festiwalu TVP Kultura - KultOffKino. komisja selekcyjna doceniła ten kameralny i klimatyczny film o najstarszym, "kultowym" taksówkarzu w Toruniu - Henryku Janickim. Teraz i my możemy pomóc i zagłosować na film w internecie.

77-letni Henryk Janicki to najstarszy toruński taksówkarz, postać kultowa i powszechnie lubiana. W zawodzie pracował przez 50 lat, od ćwierćwiecza jeżdżąc słynnym już w mieście "dużym fiatem" z bocznym numerem 2. "Taksówkarz" Ryszarda Kruka powstał dwa lata temu, a swoją premierę kinową miał w równie szacownym, nieistniejącym już niestety kinie Orzeł. Organizatorem premiery był festiwal Tofifest, który zaprezentował też film Kruka jako perłę pasma LOKALIZACJE.

"Taksówkarz" zaczął od tej chwili żyć własnym życiem. Został nawet zgłoszony na Berlinale. Doceniono go też na festiwalach w Tallinie, Opolu, Zielonej Górze i Ustce. Teraz oceniać go będzie jury KultOffKino w TVP Kultura. W jego skład weszli: znakomity reżyser Janusz Zaorski, operator Andrzej Wolf, Krzysztof Koehler, montażysta Rafał Listopad i rektor łódzkiej Filmówki Robert Gliński.
Wyłoniony zostanie też zwycięzca osobnego plebiscytu publiczności [w głosowaniu internetowym] - i tu właśnie możemy dopomóc toruńskiemu reżyserowi oddając swoje głosy na www.Kultoffkinofest.tvp.pl.

Opowieść o Henryku Janickim, to podróż w czasy gdy "dobre wychowanie" i "solidność usługi" nie były jedynie pustymi zwrotami. Bo Janicki to doprawdy postać kultowa dla każdego, kto choćby raz jechał jego błyszczącym fiatem. "W środku starszy pan o wspaniałych przedwojennych manierach. Z pełną kulturą dowiezie pasażera na miejsce" - pisał o nim dziennikarz Gazety Wyborczej. "Witam miłego pracodawcę! - właśnie tak zwykł zwracać się do wszystkich swoich klientów" - pisały toruńskie Nowości. Pan Henryk zakończył w tym roku swoją karierę zawodową, ale teraz cały kraj będzie mógł poznać toruńskiego "Taksówkarza" i zagłosować na film o nim.
Przypominamy - do 12 grudnia można oddać głos na film na stronie internetowej: Kultoffkinofest.tvp.pl. Festiwal zakończy gala, która odbędzie się 14 grudnia w kinie Kultura w Warszawie.

A tu nagradzano "Taksówkarza": UFFoA Festiwal Ustka - najlepszy film dokumentalny, nagroda publiczności; HAPPY END FF Rzeszów - najlepszy film niezależny; Festiwal Filmowy w Tallinie [Łotwa] - specjalne wyróżnienie; Filmowa Góra w Zielonej Górze - druga nagroda w kategorii najlepszy dokument; Offeliada w Gnieźnie - wyróżnienie jury; Opolskie Lamy FF - drugie miejsce w plebiscycie publiczności

To dalszy ciąg dobrej passy kina z Kujaw i Pomorza pod koniec 2009. A tu pisaliśmy już o pozytywnym fermencie w regionalnym filmie:
* Łukasz Karwowski, reżyser z Torunia zamierza kręcić fabułę o Doktorze Ottonie
* Cuske i Sauter [dokumentaliści z Bydgoszczy] zakwalifikowani do Festiwalu Polskich Filmow w Ameryce
* Voo-Voo i Czesław Śpiewa kupują animacje Moniki Kuczynieckiej animatorki z Bydgoszczy
* Powstaje film promocyjny Torunia
* Bogusław Linda z Nagrodą Cybulskiego, Czerwińska [Toruń] i Gąsiorowska [Bydgoszcz] nominowane
* Szefowa Tofifest nagrodzona

Już niedługo kolejne odcinki!