Zaczyna się nabór filmów na Tofifest 2010

Stało się! Ruszają konkursy. Pięć miesięcy przed festiwalem zapraszamy wszystkich do zgłaszania filmów. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest z Polski ogłasza otwarcie naboru do konkursów festiwalowych. Grand Prix festiwalu - Złoty Anioł - rozdany zostanie w dwóch konkursach międzynarodowych i konkursie polskim. 


Tofifest to jeden z pięciu największych letnich festiwali w Polsce prezentujący „kino niepokorne” - ambitne, młode i wyznaczające nowe trendy.


Tofifest zwany przez polskie media „festiwalem niepokornym” odbędzie się w tym roku w dniach 26.06 – 2.07. Toruński Festiwal gości filmowców nagradzanych największymi nagrodami światowych festiwali, ale też autorów debiutujących, młodych i zbuntowanych. To największy festiwal letni w północnej Polsce, który prezentuje ponad 200 filmów w kilkudziesięciu pasmach. W 2009 roku do konkursów zgłosili się filmowcy z 54 krajów świata. 

Tofifest poszukuje kina, które dyskutuje o współczesnym świecie i kondycji człowieka. Kina które nie boi się konfrontacji i ciekawie opowiada o problemach nurtujących ludzi. Kina zbuntowanego i niepokornego.

W tym roku Tofifest zaprasza do udziału w trzech konkursach. Dwóch międzynarodowych i jednym krajowym. Od tego roku obowiązują w nich nowe zasady selekcji.


Międzynarodowy Konkurs Filmów Pełnometrażowych od tego roku przeznaczony jest dla pełnometrażowych debiutów i drugich filmów fabularnych reżyserów z całego świata. W ten sposób konkurs ten skupi się na prezentacji głównie kina twórców którzy szukają w swoich filmach nowych rozwiązań, nowych sposobów opowiadania i prawdy o człowieku współczesnym. Chcą opowiadać swoje nowe, niepokorne historie – niezależnie czy debiutują mając 25 czy 50 lat.


Drugi konkurs - Filmów Krótkometrażowych przyjmuje krótkie filmy z całego świata. Od tego roku do konkursu będą kwalifikowane nie tylko fabuły, ale też animacje, dokumenty oraz eksperymenty o wysokim poziomie artystycznym. Dyrektor festiwalu, Kafka Jaworska tę decyzję tłumaczy przede wszystkim chęcią otwarcia konkursu na wszystkie interesujące formy wypowiedzi twórców filmów krótkometrażowych. Z roku na rok coraz trudniej było bowiem selekcjonerom festiwalu odrzucać przysyłane na Tofifest, znakomite poza-fabularne krótkie filmy i nie włączać ich do konkursu, który zgodnie z regulaminem przyjmował w poprzednich latach tylko krótkie fabuły.


Ostatni - Konkurs Polski, przeznaczony jest dla pełnometrażowych fabuł wyprodukowanych w Polsce lub koprodukowanych przez Polaków.

Nagrodą główną  Tofifest jest Złoty Anioł, nawiązujący do symbolu Torunia oraz nagroda finansowa w wysokości 5000 EURO. Program festiwalu uzupełniają liczne pasma tematyczne, poświęcone kinematografiom narodowym i zjawiskom filmu współczesnego.

Termin zgłoszeń upływa 25 kwietnia 2010 [decyduje data wpłynięcia zgłoszenia konkursowego on-line lub stempla pocztowego]. Kopie przeglądowe filmów należy nadesłać do Biura Festiwalowego najpóźniej w  ciągu tygodnia  od daty zamknięcia konkursu. 


Więcej informacji na temat zgłoszenia filmu ZNAJDZIECIE TUTAJ.


Czekamy na Wasze filmy!