KARWOWSKI zrobił to!

19 stycznia w Kinie Centrum w CSW w Toruniu odbyła się wyczekiwana premiera prasowa spotu reklamującego Toruń. Wyreżyserował go znany filmowiec rodem z Torunia – Łukasz Karwowski. Spot odsłania nowy obraz naszego miasta, pokazując je z dotychczas nieznanych perspektyw i punktów widzenia.

Karwowski, laureat toruńskiego Flisaka Tofifest, nagrody prezydenta Torunia zdjęcia do spotu realizował w ostatnich miesiącach ubiegłego roku. Jak dowiadujemy się z nieoficjalnych, przedpremierowych informacji w czterech minutach spotu zawarł mnóstwo nowych ujęć Torunia, pokazując go jako miasto stare, ale młode duchem. I co ważne – miasto zamieszkiwane przez kochających je ludzi.

W reklamówce znalazły się ujęcia, które zaskoczyć mogą również samych torunian, bowiem reżyser starał się, oprócz sztandarowych miejsc, pokazać także zakątki mniej popularne. Już sam początek powinien zaciekawić, gdyż spojrzymy na Toruń z... kosmosu. Później następują sekwencje poświęcone zabytkom, ale także nauce i kulturze oraz mieszkańcom miasta” – mówił dla miesięcznika „Ikar” reżyser.
Byłem pod wrażeniem. To zupełnie coś innego niż widziałem do tej pory” – mówi o reklamówce Torunia Zbigniew Derkowski, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta, który widział spot na specjalnych pokazach w grudniu. Dodajmy, że to właśnie Wydział Kultury sfinansował produkcję filmu.
Muzyka, która rozbrzmiewa podczas tego kilkuminutowego obrazu została napisana przez Piotra Komorowskiego. Jej orkiestrowe nagranie oraz mastering odbył się w grudniu 2009 roku w warszawskim studio „Sound and More”. W tym samym miejscu swój materiał rejestrowali wcześniej m.in. Andrzej Smolik, Anna Maria Jopek, Bajm, Aga Zaryan czy Andrzej Jagodziński Trio.
Ciekawe jak toruński spot przyjmą inni. Pracę Karwowskiego porównywano już na starcie ze spotem promocyjnym jaki nakręciła dla Warszawy Agnieszka Holland. Wydaje nam się jednak, że toruński film będzie klasą dla siebie w swojej konkurencji.