MISTRZ ŻUŻLA NA EKRANIE

Toruńska grupa filmowa Next Level zaczyna jutro, we wtorek, prace nad filmem dokumentalnym o legendzie polskiego żużla Marianie Rose. Drużynowy mistrz świata i patron toruńskiego super-stadionu żużlowego "Motoareny" pokazany zostanie w filmie oczami bliskich oraz współpracowników.

"Jutro wyruszamy na pierwsze zdjęcia. Wybieramy się Bydgoszczy gdzie będziemy rozmawiali ze współpracownikami Marian Rose" - mówi Jacek Banach z Next Level Group. Z pomysłem filmu zwrócił sie do grupy Robert Duliński, fan "czarnego sportu".
[fot. kadr z filmu "Późną Nocą", reż. Jacek Banach, Przemek Komorniczak]
Filmowcy nawiązali już kontakt z żoną Rosego, a także z jego mechanikiem i trenerem. Planują także realizację zdjęć z Janem Ząbikiem, który opowie o swoim uczniu.

Film o Marianie Rose będzie pierwszym dokumentem o legendzie polskiego żużla. Pamięć talentu Rosego wciąż żyje w Toruniu. Jego imieniem nazwano stary stadion żużlowy oraz jego "następczynię" Motoarenę - najnowocześniejszy na świecie stadion speedway'owy.

Grupa Next Level
od kilku lat tworzy filmy, reportaże i dokumenty. Zajmuje się produkcja telewizyjną i filmową, ale potrafi takze obsługiwac wszelkiego typu wydarzenia ["nextlevelowcy" stworzyli np. telewizję festiwalową Tofifest 2006]. Młodzi filmowcy mają też na koncie prezentowany na Tofifest fabularny film krótkometrażowy "Późną nocą", który opowiadając mroczną historię płatnego zabójcy odsłonił przy okazji piękno Bydgoskiego Przedmieścia i podwórek toruńskiej Starówki.

Marian Rose (1933- 1970) to  jedna z najsłynniejsyzch polskich  żużlowców, drużynowy mistrz świata [1966]. Jeździł w barwach klubów toruńskich, był członkiem reprezentacji Polski. Zmarł wskutek obrażeń odniesionych w wypadku na torze żużlowym w Rzeszowie. Pochowany na cmentarzu przy ul. Wybickiego w Toruniu.