USA, Afryka, Turcja - przemoc wszędzie taka sama


Znowu gorący wieczór u przyjaciół Tofifest z DKF JAZDA. DKF i Amnesty International Toruń zapraszają na pokaz trzech porażających w swej wymowie filmów dokumentalnych. "14 stycznia w Kinie Centrum CSW pokażemy i zaprosimy do dyskusji członków lokalnej grupy AI na temat aktualnych, palących problemów w tematyce praw człowieka" - zaprasza Marek Golonko szef Jazdy.

Wszystkie obrazy odnoszą się do bieżących akcji AI ale i innych organizacji walczących o prawa człowieka. Wstęp jak zwykle wolny, start punkt 19:30.


Posłuchaj Gillian Caldwell, reżyserki jednego z filmów:

W programie trzy filmy. Pierwszy to "Outlawed", dokument nagradzanej w świecie reżyserki Gillian Caldwell, wyprodukowany we współpracy z 14 organizacjami broniącymi praw człowieka na świecie. Pokazuje świadectwa Khaleda El-Masri i Binyama Mohammeda, mężczyzn którzy przeżyli „nadzwyczajne przekazanie”, byli przetrzymywani w tajnych więzieniach, torturowani przez agentów pracujących dla USA i innych rządów współpracujących z CIA. Ich rodziny nie wiedziały nic o ich losach. Obraz z doskonałą ścieżką dźwiękową w wykonaniu Amon Tobin i Cinematic Orchestra.

Drugi  to "Poison Fire" Larsa Johanssona. Afryka, ropa, zmiany klimatu, represje, przemoc, prawa. "Film pokazuje najtrudniejsze wyzwania współczesnego świata pod mikroskopem- ciężkie i oparte na wyzysku współżycie korporacji naftowych i lokalnych społeczności nigeryjskiej delty Nigru." - mówi Marek Golonko.

Ostatni film to "Don't wait for me", dokument Denima Hazara. To film o uchodzacych co roku do Turcji tysiacach uchodźców. Najcześciej z Iranu, Iraku, Afganistanu i Somalii. Wielu z tych ludzi zostaje aresztowanych przez tureckie służby bezpieczeństwa, by następnie zostać deportowanymi z powrotem do kraju, z którego uciekli. Odbywa się to bez przeprowadzenia jakichkolwiek administracyjnych procedur.

Więcej informacji w Kinie Centrum CSW oraz stronie internetowej DKF JAZDA. Dyżuruje też zawsze stały adres internetowy: dkfjazda@gmail.com
Pamiętajcie! KINO CENTRUM CSW TORUŃ :: 14.01.2010 :: 19:30 :: WSTĘP WOLNY.