XAWERY ŻUŁAWSKI ma "PASZPORT POLITYKI"!

Zdobywca nagrody za reżyserię na Tofifest 2009, Xawery Żuławski zdobył Paszport Polityki. Jurorzy docenili reżysera za film "Wojna Polsko - Ruska".
Xawery dostał paszport wspólnie z innym wielkim talentem - bo po raz pierwszy w historii "Paszportów" zdecydowano się w jednej z kategorii przyznać nagrodę ex aequo. W kategorii Film otrzymało je dwóch reżyserów: Borys Lankosz, debiutujący w ubiegłym roku swoją pierwszą fabułą - filmem "Rewers" oraz Xawery Żuławski, który przeniósł na ekran powieść Doroty Masłowskiej "Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną".
Xawery, cała ekipa aktorska oraz jego film byli uczestnikami konkursu o Złotego Anioła Tofifest w 2009 roku [na zdj. obok Xawery udziela wywiadów na Tofifest'09].

W kategorii Teatr doceniono aktorkę Sandrę Korzeniak za rolę Marilyn Monroe w spektaklu "Persona. Aktorka i początkująca reżyserka Barbara Wysocka wygrała w kategorii Muzyka poważna za wystawienie "Zagłady domu Usherów" Philipa Glassa w Operze Narodowej. Paszport "Polityki" w sekcji Muzyka popularna zdobył L.U.C. czyli muzyk Łukasz Rostkowski. Piotr Paziński za swój debiut literacki "Pensjonat" został nagrodzony w kategorii Literatura. Malarz i performer Karol Radziszewski został nagrodzony za "odwagę i nowatorstwo" w prezentacji sztuki na wystawie "Siusiu w torcik" w warszawskiej Zachęcie, której był kuratorem. Nagrodę specjalną "Polityki" - Kreatora Kultury - otrzymał w tym roku Paweł Althamer.

Komentarze