Filmowe Wydarzenie Roku 2009 w Kujawsko - Pomorskim: UZASADNIENIA NOMINACJI

Wiecie już, że „DOKTOR OTTON” został FILMOWYM WYDARZENIEM ROKU! Głosami dziennikarzy i filmowców film „Doktor” wyreżyserowany przez Łukasza Karwowskiego, wygrał pierwszy w Polsce ranking wydarzeń filmowych związanych z konkretnym regionem.  

Nasz ranking. Bo pomysłodawcami rankingu są twórcy festiwalu filmowego Tofifest. Objęli nim całe województwo kujawsko – pomorskie i obie stolice regionu Bydgoszcz i Toruń. Czas na wszystkich nominowanych i uzasadnienia, dlaczego nominowaliśmy te konkretne wydarzenia. A było w czym wybierać.
"Doktor Otton" Łukasza Karwowskiego


UZASADNIENIA NOMINACJI:

SUKCES „DOKTORA OTTONA” W REŻYSERII ŁUKASZA KARWOWSKIEGO

Uzasadnienie: torunianin z pochodzenia, Łukasz Karwowski nakręcił dokument o swoim dziadku – dr Ottonie Karwowskim, lekarzu – legendzie. Film miał premierę na Tofifest'09 i od tej chwili zaczęło się jego samoistne życie i fenomen z nim związany. „Doktor” stał się bowiem zjawiskiem społecznym i do grającego go regularnie Kina Centrum przyciągał więcej widzów niż inne światowe produkcje. Dla regionu to znak, że tutejsze historie, nakręcone przez dobrych reżyserów mających tu korzenie, zyskują ponadregionalny charakter i mogą odnieść sukces. Historia będzie miała swój dalszy ciąg - reżyser zapowiedział, że przygotowuje fabularną wersję „Doktora”


NOMINACJE DO NAGRODY IM. ZBYSZKA CYBULSKIEGO DLA MAGDALENY CZERWIŃSKIEJ I ROMY GĄSIOROWSKIEJ. 
Uzasadnienie: Nagroda im. Cybulskiego, sięgająca końca lat 60. XX wieku, wyróżnia wschodzące gwiazdy kina polskiego, jest odpowiednikiem berlińskiego „Shooting Stars”. Zarówno torunianka
Magdalena Czerwińska [ nagrodzona na Tofifest nagrodą Flisaka za rolę w Wojnie polsko - ruskiej], jak bydgoszczanka Roma Gąsiorowska uzyskując tę nominację potwierdziły, że zasiały ferment w młodym środowisku aktorskim i nie pozostało nic innego jak uważnie śledzić drogę artystyczną obu utalentowanych aktorek z naszego regionu. Jesteśmy przekonani, że będziemy świadkami niejednego ich sukcesu.

DECYZJE WŁADZ TORUNIA, BYDGOSZCZY I GRUDZIĄDZA, KTÓRE DOWIODŁY, ŻE MOŻNA i WARTO KRĘCIĆ W REGIONIE POWAŻNE PRODUKCJE [+ plus dla władz samorządowych za wsparcie produkcji o Helenie Bembnistównie].

Uzasadnienie: samorządy zaczynają sygnalizować, że rozumieją znaczenie filmu dla promocji miast. Zrealizowany częściowo w Grudziądzu „Tatarak” Andrzeja Wajdy, nakręcone w Bydgoszczy „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki i opowiadająca o Torunia animacja „Gwiazda Kopernika” Zdzisława Kudły i Andrzeja Orzechowskiego przyniosły miastom znakomita promocję i nagrody na świecie. [„Tatarak”- nagrody Berlinale oraz Europejska Nagroda Filmowa; „Magiczne drzewo” - Nagroda Specjalna Jury Chicago MFF dla Dzieci; „Gwiazda Kopernika” - nagroda na MFF w Moskwie]. Co ważne, samorządy wsparły te produkcje finansowo. Dodatkowo plus dla władz samorządowych za wsparcie produkcji o Helenie Bembnistównie [robionemu w Bydgoszczy, przez bydgoską Bydzia TV filmie o wojennej historii miasta]. Jest to dobry krok, prowadzący do powołania Regionalnego  Funduszu Filmowego w naszym regionie. RFF jest niezbędny dla wykorzystania wzorem innych polskich miast i województw kina do znakomitej promocji, a jednocześnie budowy przestrzeni dla ludzi, pobudzenia lokalnej gospodarki i jednoczenia środowisk.

SUKCESY FESTIWALOWE i NAGRODA GŁÓWNA W PLEBISCYCIE PUBLICZNOŚCI NA KULTOFFKINO W TVP KULTURA DLA „TAKSÓWKARZA” W REŻYSERII RYSZARDA KRUKA

Uzasadnienie: dokument o najstarszym toruńskim taksówkarzu, Henryku Janickim, to piękny film o wspaniałym człowieku. Torunianin Ryszard Kruk zdobył za niego wiele wyróżnień, ale dopiero w grudniu doceniono go na skale ogólnopolską w najnowszym festiwalu TVP Kultura. Okazało się że dla wszystkich Polaków, temat z naszego regionu może być uniwersalny i nieść uniwersalne emocje. Taka nośność lokalnego tematu dobrze wróży na przyszłość.

PREMIERA PEŁNOMETRAŻOWEGO DEBIUTU MARCINA SAUTERA „NA PÓŁNOC OD KALABRII” PODCZAS FPFF W GDYNI.

Uzasadnienie: Twórca nagradzany na całym świecie, „filmowa wizytówka naszego regionu" od wielu już lat. Zadebiutował pełnym metrażem na najważniejszym festiwalu polskiego kina. Sauter wybrał gatunek niezwykle rzadko spotykany w polskiej kinematografii - dokument fabularyzowany. Za pomocą filmu stworzył niesamowitą rzeczywistość w jak najbardziej rzeczywistym miasteczku -  Chełmsku Śląskim. Sięgając po tę formę artystycznej wypowiedzi, odwołał się do tradycji polskich mistrzów sztuki dokumentu jak Kazimierz Karabasz [bydgoszczanin!] czy Krzysztof Kieślowski.

PRZYZNANIE SPECJALNEJ NAGRODY im. CYBULSKIEGO BOGUSŁAWOWI LINDZIE
 
Uzasadnienie: Linda otrzymał nagrodę Cybulskiego w czasie stanu wojennego. Nie została mu oficjalnie przyznana. Dopiero teraz, po 30 latach oficjalnie podkreślono, że już wtedy był wielką nadzieją polskiego kina. Uhonorowanie nagrodą specjalną Bogusława Lindy  jest  dla pokłonem dla dorobku tego niespotykanie intrygującego aktora oraz przyczynkiem do jego zaskakującej i nieprzewidywalnej kariery. To także radość dla Torunia i regionu, bo gdy odznaczenia tego rodzaju trafiają do wybitnych postaci, splendor spływa też na miejsce, z którego się wywodzą.


„ODZYSKANIE” DLA TORUNIA HELENY GROSSÓWNY

Uzasadnienie: Toruniowi przywrócono legendę Helleny Grossówny, wielkiej damy polskiego kina przedwojennego. Filmowe historyczne tło Torunia bywa zamazane i nieuświadomione. Dzięki tegorocznej retrospektywie filmów pamięci Grossówny legenda „toruńskiej Grety Garbo” została przypomniana tym, którzy pamiętali, a odkryta przed tymi, którzy jej nie znali. Grossówna zagrała w największych przebojach kina, śpiewano dla niej najwspanialsze piosenki [„Umówiłem się z nią na 9-tą”, etc.]. Na Starówce zawisła tablica upamiętniająca aktorkę, którą odsłonił jej syn. Piękna Helena wróciła do domu.

DOCENIENIE w KRAJU ANIMACJI MONIKI KUCZYNIECKIEJ

Uzasadnienie: Kuczyniecka, młoda animatorka z Bydgoszczy została doceniona za swoją znakomita pracę i to co potrafi zrobić z plasteliną na ekranie. Jej animacje zostały zakupione do teledysków grup VooVoo i Czesław Śpiewa oraz odniosły sukcesy w kraju [m.in. Yach Film Festival]. Została też nominowana do tegorocznej Internetowej Nagrody Filmowej przez prestiżowy portal filmowy Stopklatka.pl [głosowanie trwa – możecie ją poprzeć!]

PS: Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest to największy festiwal filmowy na Kujawach i Pomorzu. Dlatego też postanowiliśmy w rankingu nie uwzględniać festiwali filmowych - niewątpliwych wydarzeń filmowych w regionie - i skoncentrować się na samych filmach, reżyserach, aktorach i aktorkach związanych z kujawsko - pomorskim.