FILM „DOKTOR OTTON” ŁUKASZA KARWOWSKIEGO FILMOWYM WYDARZENIEM ROKU 2009 W REGIONIE KUJAWSKO - POMORSKIM.

Stało się! Ogłaszamy pierwszy w historii ranking kina regionalnego. Dziś informacja, jutro uzasadnienia nominacji.

„DOKTOR OTTON” FILMOWYM WYDARZENIEM ROKU
To pierwszy w Polsce ranking wydarzeń filmowych związanych z konkretnym regionem. Pomysłodawcami rankingu są twórcy festiwalu filmowego Tofifest. Objęli nim całe województwo kujawsko – pomorskie i obie stolice regionu Bydgoszcz i Toruń. Głosami dziennikarzy i filmowców wygrał film „Doktor” wyreżyserowany przez Łukasza Karwowskiego.
Do rankingu nominowano 8 najważniejszych wydarzeń filmowych, które miały miejsce w 2009 roku, a były związane z regionem kujawsko - pomorskim. Zdaniem zaproszonych do głosowania osób najważniejszym z nich był film Karwowskiego „Doktor Otton”. Obraz miał swoją europejską premierę na ubiegłorocznym Tofifest [na zdjęciu reżyser i współautor scenariusza Tomasz Bielicki]. Film opowiadający o dziadku reżysera, stał się w krótkim czasie wydarzeniem natury społecznej. Udało się wprowadzić go do programu stałych projekcji Kina Centrum toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej, gdzie zdobył dużą popularność. Sprawiła to zapewne postać bohatera, doktora Ottona Karwowskiego, który w podtoruńskich miejscowościach zyskał miano legendy. Niósł bowiem pomoc nie zważając na porę dnia i nocy. Gdy zmarł w 1980 roku, odchodził w aureoli „świeckiego świętego”, a odprowadzały go na cmentarz tysiące ludzi.

Kolejne miejsce zajęła Nominacja do Nagród im. Cybulskiego dla dwóch aktorek młodego pokolenia, torunianki Magdaleny Czerwińskiej oraz bydgoszczanki Romy Gąsiorowskiej. Na trzeciej pozycji ulokowało się wsparcie przez władze miast – Torunia, Bydgoszczy i Grudziądza oraz władze samorządowe  produkcji filmowych realizowanych w regionie. Czwarte miejsce to sukces festiwalowy filmu Ryszarda Kruka „Taksówkarz”, za nim z kolei na miejscu piątym znalazła się premiera pełnometrażowego debiutu bydgoszczanina Marcina Sautera „Na północ od Kalabrii”.

Kolejne miejsca rankingu zajęły nie mniej istotne wydarzenia ubiegłego roku: Nagroda Specjalna im. Z. Cybulskiego dla aktora - torunianina Bogusław Lindy, przywrócenie Toruniowi pamięci o wielkiej przedwojennej gwieździe - Helenie Grossównie  oraz sukcesy młodej animatorki z Bydgoszczy  – Moniki Kuczynieckiej.

Do głosowania pomysłodawcy zaprosili dziennikarzy regionalnych zajmujących się krytyką filmową, recenzentów filmowych oraz filmowców związanych z regionem, a także uczestników pasma Lokalizacje.

Ranking, który państwo w tej chwili czytacie, to efekt wieloletnich działań Tofifest na rzecz animowania lokalnego środowiska filmowego. Organizacji premier kinowych regionalnych filmów, przyznawania nagrody prezydenta Torunia – Flisak Tofifest [od 8 lat trafia do najlepszych filmowców z regionu], aktywizacji medialnej za pomocą bloga www.festiwaltofifest.blogspot.com [pierwszego w kraju regionalnego bloga filmowego!] i w końcu organizacji pasma festiwalowego LOKALIZACJE – najstarszego w kraju lokalnego pasma festiwalowego.

Każde z tych wydarzeń czyni z Kujawsko – Pomorskiego region filmowy. Pokazuje, że to region aktywny i kreatywny, posiadający zarówno silnie zakorzenione historycznie tradycje filmowe [Helena Grossówna], jaki i młodych, znakomitych twórców współczesnych [Sauter, Karwowski, Kruk, Czerwińska, Gąsiorowska], czy wybitne postaci ogólnopolskiego ekranu wywodzące się właśnie stąd [Linda]. To znak dla obu stolic województwa i władz regionu, że warto postawić na film w strategii rozwoju kultury, turystyki i gospodarki.

Kafka Jaworska, dyrektor Tofifest

* WYNIKI RANKINGU


1. Sukces „Doktora Ottona” Łukasza Karwowskiego  - 20% głosów
2. Nominacje do Nagrody im. Cybulskiego dla Magdy Czerwińskiej i Romy Gąsiorowskiej - 18%
3. Decyzje władz Torunia, Bydgoszczy i Grudziądza oraz samorządu regionu o wsparciu realizacji produkcji filmowych w regionie - 14 %
4. Festiwalowy sukces „Taksówkarza” Ryszarda Kruka - 12%
5. Premiera pełnometrażowego debiutu Marcina Sautera „Na północ od Kalabrii”- 11%
6. Nagroda im. Cybulskiego dla Bogusława Lindy - 10%
7. Helena Grossówna „wraca do Torunia”- 8%
8. Docenienie w kraju animacji Moniki Kuczynieckiej - 7%