Nowe filmy z Bydgoszczy i Torunia

Reżyser  z Bydgoszczy - Remigiusz Zawadzki i reżyser z Torunia - Ryszard Kruk nakręcili nowe filmy. Zawadzki swoją produkcją zachwycił Szwedów, kruk sławi zalety chopinowskiego pałacyku w Szafarni koło Golubia - Dobrzynia.
Remigiusz Zawadzki, bydgoski reżyser i współtwórca festiwalu Camera Obscura wszedł na plan filmowy po raz kolejny w ostatnich miesiącach. Tym razem zrealizował dokument dla światowego projektu dokumentalnego zajmującego się losami ludzi u schyłku życia. Opowieść o losach emerytowanej Bydgoszczanki została entuzjastycznie oceniona przez szwedzkich koordynatorów i trafi do skandynawskiej telewizji. Warto dodać, że specjalną rolę w tym filmie zagrał toruński aktor Radosław Smużny.
Z kolei torunianin Ryszard Kruk znowu sprawdza się w roli dokumentalisty opisującego piękno regionu kujawsko - pomorskiego. Po "Toruniu - klejnocie gotyku" i "katedrze św. janów" kruk opwoaiada tym razem filmowo o "Szafarni Chopina". Pokaz premierowy tego filmu odbędzie się już w najbliższą sobotę, 20 marca, o godzinie 17:00 w Kinie Centrum w CSW w Toruniu.

Jak mówi sam reżyser: "Mocną stroną filmu "Szafarnia Chopina jest dobry scenariusz, odbiegający od klasycznego filmu promocyjnego. Mam nadzieję, że mój film zwiększy wiedzę o Ośrodku Chopinowskim i zachęci do jego odwiedzin."

Widzieliśmy film przed premierą i faktycznie - to nie jest zwykły promos. Ciekawy operatorsko - nieszablonowe wykorzystanie jazd kamerowych, dynamika ujęć i ich niebanalne zaaranżowanie - idzie w parze z znakomitym pomysłem spajającym film. Koncepcja by opowiadać o Chopinie... za pośrednictwem jego współczesnego Klona" jest naprawdę dobra. Bo rzeczywiście bohater filmu to nastoletni pianista łudząco podobny do Chopina. Dzięki temu film "odbrązawia" Chopina, zbliża go do nas, Daje nam szansę zrozumieć co mały młody Fryderyk czuł będąc w Szafarni.
Brawo Kruk!

My również zapraszamy serdecznie na pokaz, któremu towarzyszyć będzie lampka wina i dyskusja z reżyserem, aktorem i dyrektorką Ośrodka Chopinowskiego.