Tofifestowe wątki na festiwalu w Gdyni

TOFIFEST 2010 - startujemy 26 czerwca! Bilety/Karnety już w sprzedaży!

Tegoroczna Gdynia odbywa się po raz pierwszy w maju. Nas cieszy, że mamy w konkursie głównym przynajmniej kilka ważnych dla naszego festiwalu wątków
.

 Ryszard Brylski to reżyser, z którym łączą nas miłe wspomnienia. Był gościem specjalnym pierwszej edycji Tofifestu [wraz z Katarzyną Figurą] w 2003 roku. Wtedy pokazywał przełomowy dla poskiego offu film "Żurek". W Gdyni Brylski pokaże "Cudowne lato" z Cezarym Łukaszewiczem i oczywiście - Katarzyną Figurą w obsadzie. O czym jest film? Główna bohaterka, osiemnastoletnia Kitka ma niezwykły dar, potrafi kontaktować się z duchem zmarłej matki. Matka odwiedza ją, ponieważ ma do wypełnienia misję. Nie chce, aby dziewczyna przegapiła prawdziwą miłość, chłopaka, który mieszka i pracuje tuż obok niej. Matka odejdzie dopiero, kiedy Kitka dokona właściwego wyboru.

Swoje pełne metraże pokażą młodzi goście pierwszych edycji - ówcześnie debiutanci pracujący w kinie offowym. "Cisza" Sławomira Pstronga [gość Tofifest 2004] z Edytą Olszówką i Olgą Frycz to opowieśc o głosnej tragedii w polskich Tatrach, kiedy to 28 stycznia 2003 roku grupa licealistów wyruszyła zdobywać Rysy. Lawina, która tego dnia zeszła z gór, zabiła ośmioro uczestników wycieczki. 
Ewa Stankiewicz na Tofifeście 2003 pokazywała jeden z najważniejszych filmów polskiego offu tamtych lat "Dotknij mnie". W gdyńskim konkursie 2010 wystartuje z debiutem "Nie opuszczaj mnie" z gościem Tofifest 2009 Agnieszką Grochowską i Danielem Olbrychskim w rolach głównych. To historia kobiety i mężczyzny, z których każde oddzielnie przeżywa dramat związany ze stratą bliskiej mu osoby. Ich drogi czasami się splatają, ale się nie łączą, chociaż by mogły.
 Grochowska i laureat nagrody aktorskiej Tofifest 2008 - Krzysztof Stroiński zagrają w oczekiwanym "Trzy Minuty. 21:37" w reżyserii Macieja Ślesickiego. W filmie jedną z głównych ról zagra też torunianin, Bogusław Linda. Obraz to opowieść o współczesnych Polakach, których losy splatają się w pamiętnym momencie, tydzień po śmierci Jana Pawła II, gdy w manifeście duchowej jedności w milionach domów zgaszono światła.

Torunianka Olga Bołądź zagra główną role w innym konkursowym filmie - "Skrzydlate świnie" Anny Kazejak. Olga [szalejąca teraz na parkiecie Tańca z gwiazdami :)] zagra wraz z Pawłem Małaszyńskim i Piotrem Roguckim. Film to opowieść o grupie przyjaciół z niewielkiego miasteczka pod Poznaniem, Grodziska Wielkopolskiego, których połączyła wspólna pasja: futbol, a właściwie "aktywne kibicowanie piłkarskiemu klubowi".

Osobny wątek poświecimy filmowi "Made in Poland" w reżyserii: Przemysława Wojcieszka. Ta historia buntu i nawrócenia siedemnastoletniego Bogusia Kowalskiego jest w niesamowicie zaskakujący sposób powiązana z Toruniem... Ale tę tajemnice ujawnimy na blogu lada dzień.