Goście TOFIFEST 2010 nagrodzeni w Karlovych Varach! [i wiele innych sukcesów]


Ledwo co wyjechali z Torunia i od razu nagroda główna na jednym z piątki największych festiwali filmowych Europy w czeskich Karlovych Varach! Mowa o Mateuszu Kościukiewiczu ("Wszystko co kocham") i Filipie Garbaczu ["Świnki"]. Obaj byli na tegorocznym Tofi w Toruniu, a Mateusz zaśpiewał nawet na koncercie "Idź pod prąd" z zespołem Dezerter na toruńskim rynku.
45. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach podczas uroczystej gali uhonorował role chłopaków w filmie Pawła Sali "Matka Teresa od kotów". Obaj dostali Kryształowe Globusy jako Najlepsi Aktorzy festiwalu [Mateusz na foto obok odbiera nagrodę, a poniżej - śpiewa w Toruniu].
Jury festiwalu w składzie: producent Ron Yerxa (przewodniczący), aktorka Mirjana Karanović, scenarzystka Lola Mayo, reżyserzy Lee Chang-dong, Bohdan Sláma i Alexei Popogrebsky oraz krytyk filmowy David Stratton wyróżniło polskich aktorów za role braci - Artura i Marcina, młodocianych morderców własnej matki.
No gratulujemy!!!


NIDERHAUS NIECH ŻYJE!
Ale to nie koniec miłych wydarzeń związanych z gośćmi tegorocznego Tofika. Swój jubileusz obchodził właśnie Włodzimierz Niderhaus. Minęło 20 lat odkąd objął stanowisko Dyrektora Naczelnego Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Niederhaus był już drugi raz na Tofiefst. W tym roku przyjechał by zachęcać władze miasta do założenia Regionalnego Funduszu Filmowego [na zdjęciu po prawej, po lewej dyr. festiwalu Kafka Jaworska]. Jego filmografia obejmuje produkcję lub koprodukcję ponad 50 filmów. Wśród najnowszych znajdują się m.in. "Różyczka" - obraz uhonorowany "Złotymi Lwami" podczas tegorocznego, Festiwalu w Gdyni oraz "Galerianki".

SMARZOWSKI KING!
Kolejny gość Tofika, Wojciech Smarzowski, ledwo co wygrał nasz Konkurs Polski FROM POLAND, a już jego zwycięski "Dom zły" został nagrodzony w Nowym Jorku. 13. Brooklyn Film Festival przyznał filmowi Smarzowskiego nagrodę w kategorii "wybitne osiągnięcie".
[na fot. z Erykiem Lubosem, podczas spotkania na Tofi w Baju Pomorskim]

OVASHILI w KARLOVYCH
Jeszcze jedna ciekawostka. W prestiżowym Jury Konkursu "East of West" we wspomnianych Karlovych Varach, zasiadł George Ovashvili. Ten znany dokumentalista, zdobywca nagród na Berlinale 2005 i Odense IFF pokazał na Tofifest wstrząsający debiut fabularny "The Other Bank (Gagma napiri, 2009). Film zdobył ponad 30 nagró na festiwaalch i był nominowany do European Film Award. W Toruniu oglądaliśmy go w sekcji NOWE KINO GRUZJI - pierwszym takim przeglądzie w Polsce.

ZŁOTY ANIOŁ NOMINOWANY DO EFA
I ostatnia radosna wieść. Zwycięzca konkursu filmów krótkometrażowych SHORTCUT TOFIFEST, film "Hanoi-Warszawa" nominowany został do Europejskiej Nagrody Filmowej!
Film w reżyserii Katarzyny Klimkiewicz opowiada historię młodej Wietnamki, która po nielegalnym przekroczeniu granicy Polski, próbuje dostać się do chłopaka w Warszawie. Powstał w ramach zorganizowanego przez Telewizję Kino Polska konkursu "Młode kadry - debiutanci". Jego koproducentami są Mastershot Studio, Stowarzyszenie Film 1.2, Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Studio "Młodzi i Film" im. Andrzeja Munka. Europejskie Nagrody Filmowe to jedne z najbardziej prestiżowych nagród filmowych w Europie. Kasia Klimkiewicz także ledwie kilka dni temu opuściła Toruń ze Złotym Aniołem [na zdjęciu odbiera naszą nagrodę]. Gratulacje!