Trzy polskie filmy w Locarno. Grochowska na fali.

Trwa 63. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno. Wsród filmów konkursowych znalazła się polsko-belgijska produkcja pod tytułem "Beyond The Steppes"! Cieszy nas to, że prasa bardzo chwali kreację jurorki Tofifest 2009 - Agnieszki Grochowskiej, która zagrała w tym filmie postać Niny.

Film opowiada o kobiecie która pod przymusem odbywa podróż w głąb stepów Azji Centralnej. W 1940 roku Nina - młoda Polka zostaje zesłana ze swoim maleńkim dzieckiem, przez wojska sowieckie, na kresy ziem nieprzyjaciela - ZSRR. Tam pracuje w sowchozie, pod nadzorem rosyjskiej policji politycznej. Gdy jej synek zaczyna chorować, Nina wyrusza na poszukiwanie leków w towarzystwie grupy kazachstańskich koczowników...
Reżyserem jest Vanja d' Alcantara. Główne role w filmie grają obok Agnieszki Grochowskiej, inni polscy aktorzy - Aleksandra Justa  (jako Jadwiga) oraz Borys Szyc (jako Roman).

Prestiżowy The Hollywood Reprter chwali Agnieszkę: "Polska aktorka Agnieszka Grochowska daje pokaz najwyższego kunsztu aktorskiego w roli Niny, jednej z wielu kobiet wywiezionych z ojczystego kraju na azjatyckie odludzie ZSRR i zmuszanych do katorżniczej pracy".

W programie Locarno'10 znalazły się też dwa inne polskie filmy. W Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych zaprezentowany będzie film "Przez szybę" Igora Chojny, wyprodukowany w łódzkiej Filmówce, a w sekcji "Open Doors Screenings" znalazł się "Podarok Stalinu" ("Prezent dla Stalina") Rustema Abdrasheva, który jest koprodukcją kazachsko-izraelsko-polsko-rosyjską.

MFF w Locarno zakończy się 14 sierpnia.