Antologia zwycięzców Tofifest: Rok 2009

"Home / Dom przy autostradzie" Ursuli Meier to zwycięzca Tofifest'09 i - chwilę później - oficjalny kandydat Szwajcarii do Oscara. Film miał swoją polską premierę na toruńskim festiwalu. Otrzymał też wyróżnienie specjalne jury Tofifest za najlepszą rolę kobiecą, w którą wcieliła się Isabelle Huppert.

Film był debiutem fabularnym młodej szwajcarskiej reżyserki. Meier zauroczyła widzów i jurorów Tofifest'09 opowieścią o życiu rodziny, która mieszka na pustkowiu przy zamkniętym odcinku autostrady. Szczęśliwe dotąd życie z dala od wielkomiejskiego zgiełku, hałasu zakłóca pojawienie się ciężarówek oraz mężczyzn w pomarańczowych kombinezonach. Opuszczona droga ma zostać oddana do użytku. Życie Marthe, Michela i ich dzieci diametralnie się zmienia. Rodzina staje przed trudnym wyborem: ma porzucić swój dom, czy może zacząć walczyć o utrzymanie szczęścia, stabilizacji? Marthe wraz z mężem i dziećmi podejmuje karkołomne zadanie i wypowiada autostradzie "wojnę". Przyjdzie im za to zapłacić wysoką cenę.

A co na to krytyka? "Home" to poruszająca metafora współczesnego świata - pędzącego, pełnego hałasu, zanieczyszczeń i niebezpieczeństw czyhających na każdym kroku. Opowiada o rodzinie, która podejmuje ryzykowną walkę o zachowanie swojego szczęścia. Bohaterowie filmu uciekli od tego świata. Tytułowy dom stał się ich azylem. Spokój nie trwa jednak długo. Świat, przed którym tak się bronili, niczym uśpiony potwór budzi się i brutalnie wkracza w ich ustabilizowane życie, a ukochane i oswojone miejsce zaczyna ich osaczać, powoli zmienia się w więzienie. Meier kreśli niezwykle sugestywny obraz rodziny i relacji między jej członkami, które pod wpływem nowej sytuacji diametralnie się zmieniają. Szczęśliwi, zżyci ze sobą ludzie przeistaczają się w szaleńców, którzy nie cofną się przed niczym, byleby bronić swojego domu, swojej stabilizacji.
Mistrzowską rolę zagrała też w filmie Huppert [zdjęcie z filmu powyżej]. Niemałym wyczynem było przekonanie tak wielkiej europejskiej aktorki do zagrania w filmie debiutantki ze Szwajcarii. Ale ona potraktowała to śmiertelnie poważnie i faktycznie jej rola buduje ten film. Jest wielopłaszczyznowa, od radosnej beztroskiej matki po zanurzoną w obsesyjnym wyczekiwaniu kobietę bliską szaleństwa. Jurorzy nie mieli wątpliwości, że Huppert należy się nagroda aktorska. Znana między innymi z "Pianistki" Michaela Haneke aktorka, stworzyła przekonywujący portret osoby obsesyjnie walczącej o utrzymanie szczęścia swojego i swojej rodziny, ale przyczyniającej się również do jej rozkładu.
Meier odbierając Grand Prix Tofifest - Złotego Anioła [na zdjęciu powyżej z Kafką Jaworską] mówiła: "Spotkałam tu w Toruniu wspaniałych ludzi. Dziękuję za ten festiwal".
Film zaprosiła do konkursu Tofifest, dyrektorka festiwalu Kafka Jaworska.
"Nominacja dla Home ugruntowuje wartość artystyczną naszej selekcji do Konkursu Międzynarodowego. Home należy do grona niewielu filmów przy których programmer nie ma problemów z wyborem, bo to obraz, który pozostaje w pamięci i porusza" - mówiła szefowa Tofika.
Kinomani dzięki naszemu festiwalowi Toruń Short  mogli zapoznać się z krótkometrażowym dorobkiem Meier. Widzowie zobaczyli w Toruniu: "Le songe d'Isaac" [1994, wielokrotnie nagradzany], "Des Hueres sans sommeil" [1999, nagroda na Molodist FF w Kijowie] oraz "Tous a Table" [2001, nagroda w prestiżowym festiwalu Clermont-Ferrand i 20 innych].

"Home", Szwajcaria-Francja 2008, 98 min / Reżyser: Ursula Meier / Scenariusz: Ursula Meier, Antoine Jaccoud, Raphaëlle Valbrunne / Zdjęcia: Agnes Godard / Montaż: Susana Rossberg / Obsada: Isabelle Huppert, Olivier Gourmet, Adélaide Leroux, Madeleine Budd, Kacey Mottet Klein