Gruzińscy przyjaciele Tofifest nagradzają polskich filmowców

Zakończyła się 5. edycja festiwalu filmowego BIAFF w gruzińskim Batumi. Współpracujący z Tofifest festiwal tym razem uhonorował nagrodami młodych polskich filmowców, znanych także z Tofifest.

5. Międzynarodowy Festiwal Kina Autorskiego w Batumi w Gruzji odbywający się w dniach 12 - 19.09.2010 zakończył się wielkim sukcesem młodych filmowców polskich. Szefem jury BIAFF [na zdjęciu - dyrektorzy BIAFF otwierają pasmo gruzińskie na Tofifest'10] był w tym roku nasz zdobywca Oscara Zbigniew Rybczyński. Jurorzy za najlepszy film festiwalu uznali "Nic osobistego" - debiut Polki z Holandii Urszuli Antoniak. Prezentowany na Tofifest "Królik po berlińsku" Bartosza Konopki  otrzymał Nagrodę Specjalną Jury.

Drugi skład jury decydował o nagrodach w konkursie Młodych Filmowców. Grand Prix trafiło do autora filmu "Matka", Jakuba Piątka. Ale już nagrodę za Najlepszy film otrzymała fabuła "Hanoi-Warszawa" w reż. Katarzyna Klimkiewicz, która dostała w tym roku również Złotego Anioła Tofifest w kategorii filmów krótkometrażowych.

W tej sekcji wyświetlono też dwa inne filmy z konkursu Shortcut na Tofifest 2010: "Urodziny" Jenifer Malmqvist i "Street Feeling" Kristoffera Karlssona Rusa.

Nagrodę dla Najlepszego reżysera odebrał gość ostatniego Tofifest, Gruzin Tornike Bziava, mocno zaprzyjaźniony z polskim kinem [jest absolwentem łódzkiej Filmówki]. Nagrodzono go za startujący w tym roku w naszym Shortcut film "April Chill".