Nowa "Nowa" Szafrańskiego

Tomek Szafrański, reżyser z Bydgoszczy rodem uraczył nas zdjęciami z najnowszych odcinków serialu "Nowa" [z torunianką Małgosią Kożuchowską], który on reżyseruje. Szafrański ma też na koncie reżyserię odcinków takich serii jak "Plebania". Brzydula", "Do dzwonka" i "Naznaczony". Jest dosłownie filmowym, a nam pozostaje jedynie cieszyć się z tego. rozchwytywany w warszawskim światku. Szafrański jest laureatem Flisaka Tofifest 2006.


Szafrański jest absolwentem reżyserii filmowej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dwukrotny laureat polskiej edycji konkursu Hartley-Merrill – Specjalnej Nagrody HBO za scenariusz "Przestrzenie nieba" (2007) oraz jako współautor Nagrody Specjalnej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za scenariusz "Derby" (2008). W trakcie studiów wyreżyserował krótkometrażowe filmy fabularne: „Koniec wojny” (2003) i „Droga do szczęścia” (2004), nagradzane na festiwalach w Polsce i za granicą.
 
Jego autorski film niezależny „Diabeł”, do którego napisał scenariusz oparty na opowiadaniu Guya de Maupassanta zdobył Sparky Award na jednym z najważniejszych festiwali kina niezależnego na świecie Slamdance 2006. ”Diabeł” został w Polsce doceniony przez TOFIFEST [Flisak Tofifest’2005, Złoty Manekin’2006] oraz jury niezależne FPFF w Gdyni [nagroda dla doskonałości artystycznej].
Szafrański zrealizował swój debiut pełnometrażowy „Od pełni do pełni”, który mimo zakończenia zdjęć, zmontowania całego filmu i udźwiękowienia w Los Angeles nie doczekał się nigdy premiery [http://www.odpelnidopelni.com]. Jak sam mówi "Niegospodarność producentów i wynikłe między nimi konflikty sprawiły, że mój debiut stracił szansę na dotarcie do widza". Jednak „Od pełni do pełni” stał się dla Szafrańskiego na tyle imponującą wizytówką, że otworzył mu drogę do kolejnych projektów.