Trasa "Sufferrosy"

Pierwszy, polski film interaktywny "Sufferosa" nakręcony przez torunianina Dawida Marcinkowskiego odnosi coraz większe sukcesy w świecie. Ten niesamowity projekt, pokazany na Tofifest 2010 jest dowodem na to, że polskie kino może być źródłem światowych innowacji.
Film toruńskiego twórcy pojawi się na festiwalach Cinema Tous Ecrans Festival w Genewie, IDEAS 2010 w Vancouver, na pokazie w Canadian Film Center New Media Lab. Dodajmy, że Marcinkowski  [na fot. obok] niedawno jest laureatem The EUROPRIX Multimedia Awards [2004] - nagrody europejskiego konkursu dla młodych filmowców, którzy wprowadzają w kino innowacyjne techniki przekazu.

"Sufferosa" to absolutnie unikatowy projekt. Film, w którym możemy decydować o kształcie akcji powstawał przez trzy lata. Swoją prapremierę miał w roku 2009 na toruńskim festiwalu Pole Wyobraźni w Centrum Sztuki Współczesnej. Na Tofifest pokazaliśmy jego wersje ostateczną z roku 2010. Film możemy obejrzeć na stronie internetowej http://sufferrosa.wrocenter.pl
Akcja filmu utrzymana jest w mrocznej, ale i dowcipnej atmosferze, toczy się w klinice profesora Carlosa von Brauna, który poddaje pacjentów tajemniczemu procesowi re-juwenalizacji. To coś więcej niż lifting czy operacja plastyczna: Braun pomaga ludziom odzyskać młodość.

Film składa się ze 110 interaktywnych scen (+ dodatkowe informacje) i może skończyć się na 3 sposoby. Co ciekawe, uwzględniony jest także upływ czasu, tzn. pojedyncza scena zmienia się za każdym razem gdy jest oglądana. Do odwiedzenia mamy 20 lokacji, w których można spotkać w sumie 25 postaci. W niektóre z nich wcieliły się znane polskie nazwiska (Beata Tyszkiewicz, Jacek Fedorowicz, Ewa Szykulska, Ryszard Ronczewski, Agnieszka Maciąg).Za muzykę odpowiedzialni są między innymi zespół Sonic Youth i polski jazzman, Michał Urbaniak. Z kolei kapela Ścianki nagrała z Beatą Tyszkiewicz utwór Secret Sister (możecie go pobrać na oficjalnej stronie w dziale Downloads).


Sufferrosa Trailer (www.sufferrosa.com)
from dawidmarcinkowski on Vimeo.
Gdzie zobaczymy "Sufferrose":
1. Cinema Tous Ecrans Festival w Genevie, 2 Listopada. Pokaz specjalny (jako jedynego filmu z sekcji New Screens)
2. wystawa IDEAS 2010: Art and Digital Narrative w Concourse Gallery, Vancouver, listopad. Wystawa i cykl pokazow są częścią The International Digital Media Arts Association Conference 2010
3. pokaz dla Canadian Film Center New Media Lab, Toronto, 14 października

Do tego dorzucamy recenzje napisane przez fachowców.