Jesteś z Torunia lub Bydgoszczy? Zostań reżyserem!

Już w grudniu rusza roczny kurs reżyserii filmowej i telewizyjnej w Bydgoszczy. Tajniki reżyserii odkryje młody zespół absolwentów łódzkiej Filmówki, Wajdaschool, Laboratorium Reportażu UW czy specjaliści od public relations z biura festiwalu filmowego Tofifest. Pomysł na kurs zrodził się w głowach członków bydgoskiej Fundacji Art House znanej z organizacji festiwalu reportażu Camera Obscura.

Pierwszy raz od wielu lat w regionie kujawsko – pomorskim można będzie uczyć się podstaw reżyserii filmowej. Dotychczas nawet na najprostsze kursy tego typu trzeba było podróżować z Torunia i Bydgoszczy do Warszawy lub Łodzi. Ostatnio też do Gdyni gdzie ruszyła szkoła filmowa.

Już trzy lata temu twórcy festiwalu filmowego Tofifest ogłosili apel o powołanie na jednej z wyższych uczelni regionu zawodowego studium filmowego. Bydgoska fundacja Art House równolegle zaczęła organizować Letnią Szkołę Filmu i Reportażu. Zainteresowanie było tak duże, że owocem jej działania będzie właśnie zawodowy, roczny kurs dla przyszłych reżyserów. „Z jednej strony to odpowiedź na zgłaszane przez uczestników zajęć prośby, ale także nasza potrzeba rozwijania filmowych pasji wśród młodych (nie tylko ze względu na wiek) artystów” – tłumaczy Monika Wirżajtys z Fundacji. 

Zajęcia poprowadzi młody zespół absolwentów PWSFTviT w Łodzi, Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, Laboratorium Reportażu Uniwersytetu Warszawskiego oraz specjaliści od PR z festiwalu Tofifest. Wśród wykładowców m. in.: scenarzysta, reżyser i kompozytor muzyki filmowej Grzegorz Zgliński nagrodzony w Wenecji za „Cała zimę bez ognia”; jeden z najlepszych dokumentalistów młodego pokolenia Maciej Cuske; muzyk i reżyser filmowy Jędrzej Bączyk; fotoreporterka i dokumentalistka Edyta Ganc oraz operator, reżyser i producent Remigiusz Zawadzki, szef festiwalu Camera Obscura oraz Jarosław Jaworski zawiadujący public relations festiwalu filmowego Tofifest.
 
Zostało bardzo mało czasu by zacząć filmowe studia w Bydgoszczy. Zgłoszenia do udziału w rocznym kursie reżyserii filmowej i telewizyjnej (tryb zaoczny) przyjmowane są do 30 listopada 2010 roku – decyduje kolejność zgłoszeń. Pytania związane z programem kursu należy kierować do Remigiusza Zawadzkiego (koordynator kursu) pod numerem telefonu 509 401.888.
Więcej informacji na stronie www.cameraobscura.pl.