Mamy toruńskie "Lisbon story"!

Film toruńskiego reżysera Krzysztofa Olszowca wygrywa festiwal w Lizbonie! "Good Morning" to najlepszy film o sztuce prezentowany na Festiwalu Temps d'Images, która zakończył się w niedzielę w stolicy Portugalii.

Film "Good Morning" Krzysztofa Olszowca [na fot. obok reżyser w ujęciu z filmu] z Torunia zdobył nagrodę dla najlepszego filmu na festiwalu Temps d'Images w stolicy Portugalii - Lizbonie, który koncentruje się na kinie artystycznym i jego oddziaływaniu społecznym. Reżyser, który w tym roku ukończył 61 lat, jest filmowcem z pasji, a z zawodu konserwatorem zabytków. „Good Morning” to jego trzeci film.

Podczas tegorocznej, dziewiątej edycji festiwalu przedstawiono 34 filmy konkursowe. Jury postanowiło również docenić dokument Catariny Mourão "Pelas Sombras", który przedstawia życie i twórczość artysty Lourdes Castro. Pełnometrażowy film amerykańskiej reżyserki Lucy Phoenix "Don’t Know Well See", został z kolei wyróżniony nagrodą dla filmów, które najlepiej odzwierciedlają znaczenie sztuki w społeczeństwie.

Nagrody przyznało jury w składzie: Filippe Felizardo, Sara Valle, Carlos Godinho i John Grace, Kolegium Sztuk Pięknych w Lizbonie (FBAL) i dyrektor Temps d'Images we Włoszech, Stefania Logiudice.

A tak tłumaczy założenia reżyserskie stojące u źródeł powstania filmu sam reżyser "Good Morning:
„Mimo wielu definicji zjawisk, które mnie otaczają, istota rzeczywistości pozostaje dalej tajemnicą. Żeby zrozumieć cokolwiek muszę stworzyć własny kod interpretacyjny i swoją prywatną antropologię. Życie to tworzenie formy a kreację artystyczną traktuję jako jej poszukiwanie”. 
„Good Morning” to zapis sposobu myślenia o tym, czy coś jest nam dane, czy też tworzymy to sami, nieskrępowani istniejącym gdzieś zapisem każdej możliwości. 
„Użyteczność badawcza sztuki stoi często w sprzeczności z jej atrakcyjnością. I także o tym jest mój film” – dodaje Olszowiec – „Intymna asceza wizualna została połączona z eklektyczną muzyką pop wyśpiewanych dialogów oraz elementami baletu jak w klasycznej operze – w komedii udającej dramat”. 
Dzięki temu powstały sztuczne połączenia dla sztucznego świata, który nie ma jeszcze definicji na chwilę przed uwięzieniem w dostępnej / przystępnej wszystkim strukturze.

Festiwal Temps d’Images powstał dzięki współpracy słynnej francuskiej telewizji ARTE oraz organizacji artystycznej La Ferme du Buisson. Współorganizatorami ze strony portugalskiej były organizacje DuplaCena i Centro Cultural de Belem (CCB). Festiwal Temps d'Images to unikatowy projekt łączący jedenastu partnerów - instytucji kulturalnych i artystycznych wokół wspólnego tematu: wzajemnych związków i przenikania pomiędzy sztuką sceniczną i filmową. Celem stworzenia festiwalu jest pobudzenia dialogu i praktyki artystycznej sztyk plastycznych oraz filmu. TEMPS D'IMAGES FILM AWARD (nagroda filmowa) dla filmów artystycznych to konkurs w ramach TEMPS D'IMAGES mający promować filmy dotyczące sztuki - artystycznej kreacji i dzieł sztuki. Pierwszy Festiwal Temps d'Images odbył się w 2002 roku w różnych wersjach równocześnie we Francji, Belgii, Włoszech i Niemczech. W 2003 roku dołączyły Portugalia, Węgry, Estonia i Polska, w 2005 - Usine C, Montreal, Kanada, w 2008 roku - Turcja i Rumunia.

Informacja o sukcesie torunianina na stronie portugalskiej TVI24